Мухомори лікують рак?

В Україні — мода на мухомори.

Їх сушать, перемелюють на порошок, заливають спиртом для настоянок. Дехто навіть споживає у сирому вигляді.

В Інтернеті й соцмережах — безліч оголошень про купівлю-продаж мухоморів різних видів: червоних, пантерних, королівських та інших. В карпатських селах оголошеннями про прийом сирих мухоморів обклеєні автобусні зупинки й інші громадські місця — у продажу вартість сушених мухоморів в 3–4 рази вища, ніж білих грибів.

Багато українців вірять, що мухомори мають лікувальні властивості. В Інтернеті — безліч публікацій про ледь не чудодійні можливості цих фибів, з рецептами і дозуванням. Мухомори нібито лікують і онкологічні хвороби, і цукровий діабет, і хвороби суглобів, і навіть при зубному болю помічні. Чи так це насправді?

КУРС звернувся з цим питанням до медичної директорки Прикарпатського онкоцентру, лікарки-онкологінеколога, кандидатки медичних наук Аліни Андріїв.

«На жаль, в Україні досі поширені різні «альтернативні» методи лікування раку — і не тільки мухоморами», — каже лікарка.

В її практиці зустрічалися пацієнти, які намагалися зцілитися чистотілом, сирою нафтою, йогою і навіть так званим копіем (двосічний ніж з коротким трикутним лезом, використовується в богослужінні під час таїнства євхаристії).

«Була пацієнтка, яка отримувала хіміотерапію, і в неї сильно стрибали показники — одні підвищувались, інші падали.

Хіміотерапія, звісно, порушує показники крові, але в цієї пацієнтки аналізи були абсолютно нелогічними, і ми довго не могли зрозуміти, чому саме так відбувається. Десь на третій чи четвертій хімії пацієнтка зізналась, що вона… п’є нафту. В результаті пацієнтка, на жаль, померла від печінкової недостатності. Дуже її шкода, це був і так складний діагноз, а ми боремось за кожного пацієнта. Та коли вони включають ще якісь «свої» методи лікування, то це — тільки на біду», — розповідає лікарка.

«Лікування» мухоморами, каже Аліна Андріїв, не лише не допомагає хворим, а й серйозно шкодить. По-перше, ці гриби токсичні, і їхня отрута погіршує стан і без того ослабленого організму хворого. По-друге, таке «лікування» просто краде у пацієнта дорогоцінний час.

«Споживаючи мухомори і сподіваючись на їхні лікувальні властивості, люди, що хворіють на рак, часто зволікають зі зверненням до медиків. А онкологія не любить прострочених термінів. Крім того, мухомори — дуже токсичні. Від них може проявитись серцева і печінкова недостатність, ці гриби згубно впливають на нирки і печінку… Коли пацієнт помітить, що захворювання прогресує, що немає жодного ефекту від лікування мухоморами, і нарешті звернеться до лікарів, то ми не зможемо негайно розпочати традиційне лікування через проблеми з токсинами в організмі, — каже Аліна Андріїв. — Усі ці розповіді про зцілення грибами — це просто викачування грошей, і зазвичай люди, які пропагують лікування нетрадиційними методами, в результаті кажуть: «Гриби вже свою ефективність вичерпали, тепер ідіть до лікарів». А безцінний час втрачено».

Сьогодні в Україні нема офіційної заборони на заготівлю і збут мухоморів і продуктів з них. Цим і легковірністю громадян користуються підприємливі продавці «цілющих» грибів.

Яна ГУДЯК. «Курс».
«Гуцульський край», №41, 13.10.2023 р.

Share