Банк продає «обов’язкову» страхівку під час оформлення кредиту чи відкритті рахунка. Чи законно?

Звернення громадян до Національного банку України свідчать: працівники банків можуть зловживати правами клієнтів, нав’язуючи ті чи інші додаткові послуги, наприклад, страховку, стверджуючи, що вона є «обов’язковою». Хоча це не завжди так.

Страхування є обов’язковим для іпотеки

У окремих випадках страхування дійсно є обов’язковим. Якщо ви берете кредит на житло, вам потрібно буде застрахувати квартиру чи будинок, які є предметом іпотеки. Це вимога статті 7 Закону «Про страхування» та статті 8 Закону «Про іпотеку».

Водночас обов’язок банку — дати клієнтові можливість обрати страховика з переліку компаній, з якими співпрацює фінансова установа. Якщо банк стверджує, що є можливість оформити страховку пише в одній конкретній компанії, — це порушення (стаття 20 Закону «Про споживче кредитування»).

В оформленні автокредиту є декілька нюансів

По-перше, кожен водій зобов’язаний мати поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (простіше кажучи, «авто-цивілку»). Законодавство не вимагає від банку оформлювати такий поліс під час видачі кредиту, але банки зазвичай включають його оформлення до пакета послуг. Проте фінустанова має дати клієнтові можливість обрати страховика з переліку акредитованих компаній (вимога статті 20 Закону «Про споживче кредитування»).

По-друге, банк може запропонувати клієнту застрахувати предмет застави — тобто авто. Така страховка називається КАСКО. Вона не є обов’язковою, але може бути корисною як для клієнта, так і для банку. Адже зменшить ризики у випадку пошкодження авто, яке знаходиться у заставі.

Страхування не є обов’язковим, якщо ви берете споживчий кредит (не автокредит чи іпотеку), відкриваєте рахунок, переказуєте кошти чи обмінюєте валюту

Є випадки уведення клієнтів в оману. Наприклад, працівник фінансової установи запевняє, що під час отримання споживчого кредиту потрібно обов’язково оформити страхування життя, а під час оформлення грошового переказу — купити страховку від нещасного випадку.

Самі банки у відповідь на запити Національного банку стверджують: фінансова установа має право пропонувати клієнтам супутні продукти, але страхування у таких випадках не є обов’язковим.

Тому клієнти мають право відмовитися від страховки. Адже банку заборонено вимагати від клієнта придбання товарів чи послуг як обов’язкової умови надання банківських послуг. Це норма статті 55 Закону «Про банки і банківську діяльність».

Якщо працівники банку порушують ваші права, потрібно скаржитися. Спершу до самого банку, а потім — до Національного банку. Це допоможе встановити системність таких порушень з боку конкретних установ та дасть змогу НБУ, як регулятору вплинути, на порушників та унеможливити таку практику в майбутньому.

Національний банк України.

Share