Туризм і розвиток сільських регіонів

27 вересня в Україні та світі відзначають День туризму. Це свято встановила Генеральна асамблея Всесвітньої туристичної організації у 1979 році з метою пропаганди туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти та налагодження зв’язків між народами різних країн світу.

Щороку обирають девіз свята, який відображає тематику заходів, що відбуваються у цей день, а також акцентує увагу на певних проблемах розвитку туристичної індустрії. Девіз цьогорічного святкування присвячений туризму, як чинникові розвитку сільських територій. Адже туризм відіграє надзвичайно важливу роль у створенні робочих місць і, відповідно, збільшенні зайнятості населення за межами великих міст, у збереженні культурної спадщини Гуцульщини у розвитку сільської громади загалом.

Каталізатором розвитку туризму на сільських територіях є, як правило, природо-охоронні установи, зокрема, національні природні парки. Так, у багатьох країнах світу національні парки передусім асоціюються із сільським зеленим туризмом та сталим розвитком. Більшість парків територіально віддалені від урбанізованих регіонів, тому для навколишніх сіл стають не просто закладом охорони природи, а радше культурним, громадським, туристичним осередком. В Україні усі ці поняття лише набирають популярності, однак помітна та сама тенденція.

На Косівщині туристично-рекреаційну діяльність розвиває Національний природний парк «Гуцульщина». Він приваблює туристів вигідним географічним розташуванням, мальовничими краєвидами, а в комплексі з населенням — самобутньою історико-культурною спадщиною.

За роки діяльності установи її працівники провели величезну роботу щодо благоустрою зон і місць відпочинку, знакування і облаштування еколого-пізнавальних стежок, створення і забезпечення функціонування знаного на всю Україну еколого-просвітницького центру «Маєток святого Миколая», Пасіки святого Миколая, Науково-просвітницького центру, Науково-дослідного розсадника, оглядового майданчика на горі Острий, який став візитівкою Косівщини, тощо.

Велику увагу Парк приділяє розведенню гуцульської породи коней, що в перспективі буде слугувати не лише збереженню цієї унікальної аборигенної породи, а розвитку кінного туризму та іпотерапії. Окрім того, співробітники Парку влаштовують тематичні та календарні свята, фестивалі, проводять освітні заходи з дітьми, підтримують туристичні та спортивні ініціативи, розвивають (через туристичний потік) інфраструктуру дотичних населених пунктів, опосередковано сприяючи добробуту селян. Завдяки копітким зусиллям працівників Парку, з роками НПП «Гуцульщина» став улюбленим місцем для відвідування туристами.

Звичайно, сучасні реалії, зокрема пандемія COVID-19 та закриття кордонів, ставлять чималі виклики розвитку туристичної індустрії, особливо в сільській місцевості. Тому нині в НПП «Гуцульщина» активно працюють над тим, аби якомога ширше розкрити туристичний потенціал регіону і створити якісний продукт для українських та іноземних мандрівників. Провідну роль у цій діяльності відводимо розробці екомаршрутів і популяризації екотуризму, як важливим чинникам збереження природи, зменшення антропогенного навантаження та рівня дигресії ґрунтів.

Зокрема, вже два роки поспіль НПП «Гуцульщина» співпрацює з обласною комісією зі знакування туристських маршрутів (шляхів). Результатом співпраці є еколого-пізнавальна стежка «Чотири дороги», прознакована відповідно до всіх вимог, що відображені у «Інструкції зі знакування туристичних маршрутів».

А сьогодні проводимо роботи зі знакування нової екостежки «Хребтом Карматура». Задля поліпшення організованого відпочинку, благоустрою території та потреб туристів, цьогоріч працівники Парку встановили три альтанки (дві — вздовж дороги Косів — Пістинь, одна — на екостежці «На полонину Росохата»). Створено прекрасну зону відпочинку з декоративними елементами біля адмінкорпусу Парку, встановлено чималу кількість інформаційних банерів, туристичних вказівників, еколого-освітніх стендів та ін.

Усе це дозволяє стверджувати, що НПП «Гуцульщина» робить значний внесок у розвиток Косівщини. У світлі нинішнього свята, приуроченого туризму і розвитку сільських територій, діяльність Парку є надзвичайно актуальною і перспективною.

Колектив Національного природного парку «Гуцульщина» вітає усю туристичну спільноту, а також кожного, хто хоч раз відчув себе мандрівником, зі Всесвітнім днем туризму та Днем туризму в Україні! Частіше вибираймося із щоденної буденності на берег річки, в ліс, гори чи інші місця, якими так багата наша країна. А наші подорожі хай завжди будуть цікавими та сповненими незабутніми враженнями!

Юрій Стефурак,
директор НПП «Гуцульщина».
«Гуцульський край», №39, 25.09.2020 року

Share