Пора робити висновки

Конституція України, прийнята понад 10 років тому, намалювала великі перспективи розвитку Української правової демократичної держави. В ній зазначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Найвищу юридичну силу має Конституція України.

На жаль, з моменту роботи Косівської районної ради п’ятого демократичного скликання про верховенство права годі й говорити. Про принципи, визначені Основним законом України давно забуто. Верховенство права залишилося тільки у вигляді друкованого тексту. За час роботи районної ради головою районної ради, який фактично одноосібно здійснював керівництво радою, не проводилася робота, спрямована на реалізацію повноважень, передбачених законом та забезпечення інтересів територіальних громад району.

Сільські ради залишилися відірваними від району, їх потребами ніхто не цікавився. Фактично в районній раді основними були два питання: ліквідація Національного парку «Гуцульщина», який заважав окремим особам розпоряджатися лісами, та створення КП Маєтку святого Миколая, що призвело до суперечок з приводу першості в створені цієї марки.

В результаті НП «Гуцульщина» постійно перебував у лихоманці перевірок з різних інстанцій, а ідея створення Маєтку святого Миколая, яка все ж таки належала Національному парку «Гуцульщина», так і не змогла бути реалізована.

Здебільшого рішення районної ради приймалися без попередніх обговорень в постійних комісіях ради, а при голосуванні не мало значення, скільки депутатів районної ради проголосує за необхідне рішення. Депутати були поділені на своїх та чужих.

Чужим не можна було ознайомлюватися з протоколами сесії, вони не мали право отримати копії рішення, брати участь в постійних комісіях районної ради, адже всі голови постійних комісій були обрані з так званих «своїх». Доходило до абсурду, що для того, щоб отримати право отримати копії протоколів сесій та рішень ради депутат районної ради Бойчук Д.І. змушений був звертатися до суду. Місцеве самоврядування як таке в районній раді перестало існувати.

Цікава ситуація була із виплатами заробітної плати у виконавчому апараті районної ради. Протягом 2008 року голові районної ради нараховувалась надбавка у розмірі 100 відсотків до посадового окладу та премія. Надбавка у 50 відсотків протягом 2008 року нараховувалася тільки так званим «своїм». Виходить, що всі інші працівники не працювали, не виконували свої посадові обов’язки. Більшості працівників, при мізерній надбавці за інтенсивність праці, премію взагалі не нараховували. Тут працівники були поділені на своїх та чужих. Причому, позбавлення премії жодним чином не обґрунтовувалось.

А при виплаті заробітної плати в жовтні місяці взагалі сталася цікава ситуація. Спочатку заробітна плата працівників районної ради за підписом Перцовича ОМ. не була профінансована через казначейство, тому що повноваження Перцовича С.М. припинені. Потім під тиском «попередника» заробітна плата була профінансована. Але спочатку було повернуто платіжні доручення з попередніми нарахуваннями, де працівники перший раз за рік мали надбавку за інтенсивність праці у розмірі 50 відсотків. Присяжний з Перцовичем переробили розпорядження та познімали надбавку та премію з працівників, які не захищали його власні інтереси, а гроші перерозподілили так, щоб деякі працівники, яких взагалі на роботі і не видно, отримали і великі надбавки, і премії.

11 вересня 2008 року відбулася сесія районної ради, скликана ініціативною групою. Згідно з рішенням районної ради від 11 вересня 2008 року було достроково припинено повноваження заступника голови районної ради, який проігнорував сесію та відмовився звітуватися про свою роботу. Незважаючи на це, 12 вересня 2008 року голова районної ради, будучи напередодні у відпустці, відкликав себе з відпустки та поклав виконання обов’язків голови районної ради на Перцовича Святослава Миколайовича. З таким успіхом він міг поставити виконання обов’язків на будь-якого депутата, а, може, навіть на людину з вулиці.

З цього все і почалося. Рішення районної ради про дострокове припинення повноважень заступника голови районної ради, яке не скасоване та не визнано не чинним у судовому порядку, ніхто до уваги не брав. Перцович С.М. продовжував ставити печатки на фінансових документах, підписувати службові документи районної ради. Перцович С.М. відмовляється передавати печатку, стверджує, що 16 сесія районної ради не відбулася, в той же час він подав до суду позовну заяву про визнання незаконним скликання сесії 11 вересня 2008 року та визнання не чинними рішень, прийнятих на цій сесії.

10 жовтня 2008 року депутати районної ради прийняли рішення про дострокове припинення повноважень голови районної ради, з умовою, що це рішення набирає чинності з моменту закінчення відпустки голови ради.

Але добровільно владу ніхто не віддає — цьому й історія вчить, і сучасність наочно це демонструє. Попередній керманич вів себе — «в люди», а район — «в нікуди». Депутати районної ради мали всі підстави висловити йому недовіру, що й зробили Ті. кого «відірвали від годівниці», не на жарт «образилися» і почали чинити шалений спротив. Методи, до яких вони вдавалися, «духом закону» і не пахли — вони смерділи цілковитим беззаконням. Про що я неодноразово й аргументовано інформував всі «зацікавлені» інстанції: від місцевих органів — до Президента держави та Кабінету Міністрів.

Більше двох місяців Перцович С.М., в той час коли його повноваження заступника голови районної ради припинено, підписує службові документи та засвідчує їх гербовою печаткою. Тобто мова йде вже не просто про відмову передати гербову печатку, а про використання гербової печатки особою, яка не має на це відповідних повноважень.

На сьогоднішній день гербова печатка районної ради знаходиться у Перцовича С.М. та у Присяжного, і ці особи намагаються перевести місцеве самоврядування в режим ручного управління, де депутати є сліпими виконавцями волі однієї особи.
Територіальні громади, які представлені більшістю депутатів районної ради, втратили свої права, закріплені Європейською Хартією Місцевого Самоврядування та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

О. Соломченко,
голова РО ГП «ПОРА»
в Косівському районі.
заступник голови районної ради

Share