Думки гуцула про систему влади

Щоб змінити систему влади, потрібно змінювати Конституцію. Але запропонована система — нова, суто українська, не вивчена і не апробована. Для цього потрібен досить тривалий час, бо негоже обертати Конституцією, як фірман батогом. Тому варто обрати інший шлях. Для початку можна створити Всеукраїнську громадську організацію «Майдан», метою діяльності якої є запропоновані функції.

Звичайно, що громадська організація не може регулювати діяльність конституційних органів влади. її рішення матимуть дорадчий характер і можуть братися до відома відповідними органами влади. Реалізація цих рішень владою у значній мірі буде залежати від авторитету представників «Майдану». Таким чином можна запустити цю систему влади без ризиків, так би мовити в «тестованому режимі». Вивчаючи можливості взаємодії «Майдану» з гілками влади, паралельно вести роботу щодо створення нової Конституції, яка була би добре збалансованою, враховувала всі ризики системи, задіювала би всі компенсатори.

Звичайно, що в державі повинна існувати єдина громадська організація з такими функціями. Тому її діяльність має регламентувати окремий закон, а не статут на основі чинного ЗУ «Про громадські організації». Щоб не порушувати об’єктивність оцінки дій влади, ГО «Майдан» ніколи не може бути владою. Тому, на відміну від інших організацій, не може брати участі у виборах.

Спробую описати принцип дії цього закону. Враховуючи вищесказане, можна сформулювати:

Стаття 1. Всеукраїнська громадська організація «Майдан» діє на основі ст.5 Конституції України і створюється виключно з метою громадського коніролю за діяльністю усіх гілок влади, силових відомств і ЗСУ.

Стаття 2. ГО «Майдан» виконує такі функції:

  • громадський контроль і оцінка дій влади;
  • наказова функція;
  • функція консультанта, арбітра, третейського судді. Як реалізувати ці функції, спробую описати пізніше.

Вони можуть справедливо реалізовуватись тоді, коли легітимність ГО «Майдан» буде на рівні з іншими гілками влади. Тому сформулюємо це так:

Стаття 3. Членами ГО «Майдан» є всі громадяни України, які мають право голосу згідно із законом. На період окупації Криму АР Крим в ГО «Майдан» представляє ГО «Меджліс кримських татар».

Стаття 4. Керівні органи:

  • збори місцевої громади;
  • збори представників районного рівня;
  • збори представників обласного рівня;
  • збори представників Всеукраїнського рівня;
  • Всеукраїнське віче.

У цій же системі влади якимсь чином може бути зреалізована Конституційна Асамблея.

Вуйко Василь.
«Гуцульський край», №47, 20.11.2020 року

Share