Єврейські осередки текстильного виробництва в Косові

У Косові у 1930-х рр. працювала фірма Осташа Ґертнера і Ляндава «Ґасорейг», фабрика-ткальня трикотажів Вільґельма Ранда, «Ткальня» светрів Лойcа Екгауза, фабрика Шнейберга, фабрика трикотажів Маєра Сімона, ткальня тканин гуцульських і румунських Хільманна, робітня сіток Юзефа Мірбана та ін.

Фірма Осташа Ґертнера і Ляндава «Ґасорейг» – перша акціонерна спілка ткацьких та трикотажних виробів. Асортимент різноманітний: килими, ткацькі та в’язані вироби – шалі, светри, жіноче та дитяче вбрання. Виробництво було добре налагоджене, механізоване (панчішна машина, плоскі в’язальні машини з обрізкою (Haudflachstrichmachine) 8/80, 7/70, 7/50, 9/70, машини до прасування), що давало змогу виготовляти значну кількість виробів: за місяць вив’язували 800 светрів та 400 шалів.

На фабриці працювало 7–10 робітників, які виконували різнопланову роботу (дані на 1938 р.), а також надомники. Вовну постачали переважно з Лодзі. Важливо зазначити, що для виробництва текстилю власники інколи спеціально будували або переобладнували приміщення, де було передбачено окремі цехи, склади, додаткові площі, що на той час вважалося доволі модерновим.

Робочий час, оплата та умови праці регулювалися уставами та інспектувалися спеціальними представниками відповідних служб. Окрім «модних» виробів виготовляли ткані традиційні гуцульські запаски, килими, які користувалися попитом і в місцевого населення, і поза межами краю, а навіть закордоном, про що свідчать відгуки на шпальтах часописів.

Упродовж 1920–1930-х рр. значна кількість ткацьких та килимарських майстерень (де виготовляли український народний текстиль зокрема), власниками яких були євреї, функціонувала в Косові. За ткацькими верстатами працювали і місцеві ткачі, що давало можливість заробітку, а також євреї, які вправно оволоділи технікою гуцульського ткацтва.

Уривок з «Козакевич О.Р. Інститут народознавства Національної академії наук України. ЄВРЕЙСЬКІ ОСЕРЕДКИ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА В ГАЛИЧИНІ КІНЦЯ ХІХ – ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ ХХ СТ.: ТЕНДЕНЦІЇ, АСОРТИМЕНТ»

Прислав Павлюк Богдан

Share