Депутатське об’єднання працювало на Косівщині

З перших днів повномасштабної війни, яку підступно розв’язала країна-агресор, Косівщина зіткнулася з новими викликами: велика кількість людей із зони бойових дій потребувала прихистку та першочергової допомоги. Нові виклики вимагали швидких рішень. Завдяки злагодженій координації спільних дій Івано-Франківської обласної військової адміністрації з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування наш район прихистив понад одинадцять тисяч внутрішньо переміщених людей. Проблемні моменти у роботі із ними у районі вивчало міжфракційне депутатське об’єднання «ВПО України», члени якого 14 серпня відвідали Косів.

Народні депутати України Максим Ткаченко, Сергій Козир, Віталій Войцехівський, Владлен Неклюдов та Олександр Юрченко разом із представниками департаменту соціальної політики облдержадміністрації зустрілися із керівництвом Косівської районної військової адміністрації та територіальних громад району.

Робочий візит нардепів до нашої області, зокрема і на Косівщину, зумовлений необхідністю захисту прав внутрішньо переміщених осіб, особливо — пошуком нових шляхів вирішення проблем людей, які через війну залишилися без своїх домівок.

«Наше головне завдання — тримати на парламентському контролі усі проблемні моменти у роботі із ВПО, а також представляти інтереси цієї спільноти на міжнародному рівні. Бо питання людей, яким довелося втікати з тимчасово окупованих територій України, на жаль, буде гострим не тільки до часу завершення війни», — розповідає народний депутат України, співголова міжфракційного депутатського об’єднання «ВПО України» Максим Ткаченко.

Про організацію роботи у районі із внутрішньо переміщеними особами з перших днів повномасштабної війни розповіла голова Косівської РДА — начальник районної військової адміністрації Наталія Кучма.

«На Косівщині тимчасовий прихисток знайшли 11845 вимушено переселених осіб. Спільними зусиллями Івано-Франківської ОДА на чолі зі Світланою Онищук, всіх гілок влади, волонтерів, благодійників ми зуміли налагодити взаємодію у роботі із ВПО, створити належні умови для їхнього перебування у громадах. Для цих цілей у районі запрацювали три соціальні шелтери; важкохворі, одинокі люди із числа ВПО проживають у медзакладі Яблунівської територіальної громади», — додала Наталія Кучма.

Досвідом організації допомоги ВПО у Косівській територіальній громаді поділився міський голова Юрій Плосконос, адже саме тут прийняли і розмістили найбільшу кількість таких людей.

«Через специфіку гірських районів працевлаштувати вимушено переселених осіб у нас важко. Відсутність великих підприємств спричинює відтік людей, які у пошуках кращого заробітку переїжджають до великих міст чи емігрують за кордон», — зазначив очільник міської громади.

Незважаючи на цей факт, Косівська філія обласного центру зайнятості працевлаштувала 13 вимушено переселених осіб. Як повідомив керівник районної служби зайнятості Віталій Кічеряк, на Косівщині, зокрема у Космацькій громаді, вперше в області до виконання суспільно корисних робіт залучили тимчасово безробітних, у т.ч. ВПО. Так, 11 вимушено переселених осіб плели маскувальні сітки на допомогу ЗСУ у рамках запровадженого урядом проекту «Армія відновлення».

Керівник ГО «Туристична асоціація Гуцулія» Ростислав Мартинюк поділився із парламентарями досвідом Надання допомоги ВПО завдяки тісній співпраці із міжнародними гуманітарними організаціями та волонтерськими штабами.

Цього дня депутати Верховної Ради України побували у Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв; екскурсію для них провела директор вишу Галина Юрчишин.

У розмові із гостями Галина Юрчишин розповіла про проблеми та успіхи мистецької школи, просвітницьку роботу, яку інститут проводить для розвитку та пропагування сучасного народного мистецтва.

Народні обранці побувапи у майстернях художньої кераміки та текстилю, навчально-методичному кабінеті, де експонують роботи народних майстрів, дипломні та курсові роботи студентів.

Особливу увагу Нардепи приділили Центру допомоги Римо-Католицької парафії та Згромадження сестер феліціанок, який базується у Косівському інституті. Тут, починаючи з 3 березня минулого року, активно допомагають внутрішньо переміщеним особам і військовим. Допомогу отримали вже понад 22 тис. пюдей, у т.ч.
ВПО. Допомагають сестри-феліціанки і лікарням та військовим госпіталям.

Під час перебування на Косівщині парламентарі відвідали також релоковане з Херсонщини українсько-шведське підприємство «Вандра Рагз», яке спеціалізується на виготовленні ексклюзивних килимових виробів. Слід додати, що тут працюють 11 внутрішньо переміщених осіб, а саме підприємство отримує компенсацію на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа ВПО.

Зацікавив парламентарів і креативний простір «Центр Карпатської культури», на базі якого розміщуються релокована до Косова із Запоріжжя громадська організація «Фонд «Вільні» та сімейна майстерня кераміки «Горно» талановитого косівського митця Сергія Дутки. Тут із нардепами подіпилися планами щодо бізнесових проектів для творчих людей, молоді та туристів.

Насамкінець делегація навідалася до шелтеру для вимушених переселенців у Кутах, зустрілася із людьми, які знайшли тут тимчасовий прихисток, разом обговорили ряд нагальних питань, які потребують підтримки держави.

На завершення Наталія Кучма подякувапа міжфракційному депутатському об’єднанню за небайдужість до проблем ВПО та висловила сподівання на співпрацю всіх інститутів влади у подоланні викликів, що стоять у роботі із людьми, яким через активні бойові дії довелося покинути свій дім.

За повідомленням Косівської РВА.

Share