Протестна акція у Косові

18 червня у селищі Кутах трапилася трагедія — нелюд зґвалтував і задушив 9-річну дівчинку.

Особу підозрюваного швидко встановили, чоловіка затримали. Він виявився двоюрідним братом батька дівчинки. Навідався до них у гості. Коли жертва зібралася йти до сестри, зловмисник пішов разом з нею. Дорогою підозрюваний обманом завів дитину у хащі, познущався над нею і вбив.

Затриманий зізнався у скоєному.

Івано-Франківський міський суд обрав для нього запобіжний захід — тримання під вартою без права внесення застави. Підозрюваному загрожує довічне позбавлення волі. Процесуальне керівництво у справі здійснює Івано-Франківська обласна прокуратура.

Однак ця трагедія порушила ряд важливих питань, які призвели до велелюдної акції протесту, що відбулася 21 червня перед Косівським районним відділом поліції. У ній взяли участь громадські активісти, зокрема Юлія Таринська, Тетяна Костинюк та інші, а також — небайдужі громадяни. Протест широко висвітлювали засоби масової інформації Прикарпаття та України.

Після затримання підозрюваного з’ясувалося, що він уже був судимий, зокрема за злочини проти сексуальної недоторканості. Однак — і це спрацювало як тригер! — після його виходу на волю деякі жінки скаржилися на те, що він їх переслідував.

До масового протесту призвів недавній факт. 30 травня жертвою зловмисника стала жінка, яка молилася в капличці за чоловіка-військового. Вона отримала колені рани та удари, які пізніше кваліфікували як легкі тілесні ушкодження. їй вдалося вирватися з рук зловмисника. Потерпіла викликали «швидку» і написала заяву в райвідділ поліції про цей випадок. Однак нападника не затримали.

Протестувальники переконані: якби тоді правоохоронці адекватно відреагували на небезпечні дії рецидивіста, трагедії 18 червня не трапилося б.

Біля Косівського райвідділу поліції вони вимагали фахового і ретельного розслідування цього жахливого злочину, щоб виявити і покарати посадових осіб, які могли попередити цю трагедію, але не зробили цього.

Очільниця сектору дізнання головного управління поліції в області, підполковник поліції Вікторія Самокіщук пояснила «Суспільному», чому за фактом нападу на дружину військового розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 КК України (умисне легке тілесне ушкодження) і не затримали зловмисника.

«Жінка написала заяву про те, що їй спричинили тілесні ушкодження, була рана на лівому плечі. Згідно з показами потерпілої, жодного сексуального підтексту в тому нападі не було — ні фізичного, ні будь-якого словесного… Нападник втік з місця події, а жінка його не знала. Тому в цьому випадку затримання за «гарячими слідами» було неможливим», — пояснила Вікторія Самокіщук.

Начальник поліції Івано-Франківщини Сергій Безпалько зустрівся з протестувальниками і запевнив громадськість, що підозрюваний понесе заслужене покарання.

«Вчора суд прийняв рішення безальтернативного тримання під вартою, він з тюрми не вийде», — сказав начальник поліції Івано-Франківщини і додав, що особисто призначив досудове розслідування. Зараз проводять перевірку щодо законності діяльності співробітників Косівського районного відділу поліції.

Інформація з відкритих джерел.

 

Кадрові зміни

Начальник головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Сергій Безпалько представив особовому складу Косівського районного відділу поліції нових керівників.

Обов’язки начальника тимчасово виконуватиме начальник управління карного розшуку ГУНП в Івано-Франківській області, полковник поліції Роман Чекмарьов. Обов’язки його заступника з превентивної діяльності покладені на заступника начальника управління — начальника відділу дільничних офіцерів поліції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області, полковника поліції Василя Хомина.

 

Триває службове розслідування

В Косівському райвідділі поліції триває службове розслідування. Попередні керівники відсторонені від виконання службових обов’язків. Очільник Нацполіції призначив комісію з перевірки діяльності всього відділу.

Упродовж кількох днів Косівський районний відділ інспектували начальник Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини НПУ Руслан Горяченко разом з начальником ГУНП в Івано-Франківській області Сергієм Безпальком. Провели детальний аналіз службової діяльності працівників місцевої поліції, визначили проблемні питання та ефективні шляхи їх вирішення.

Руслан Горяченко разом із комісією спілкувався з мешканцями Косівського району, волонтерами, активістами та особовим складом райвідділу.

У Косові провели виїзний прийом громадян, під час якого жителі також зверталися до поліцейських із питаннями щодо ходу розслідування окремих кримінальних проваджень. Без належної уваги не залишився жоден заявник.
Спільно із громадою визначили пріоритетні напрямки співпраці для створення безпечного середовища на території громади.

«Пам’ятайте, що саме люди, в першу чергу, оцінюють роботу поліції. Довіра людей — основний показник роботи поліцейських», — наголосив колегам-правоохоронцям начальник Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Руслан Горяченко.

«Зустрічі з людьми — найкращий спосіб побачити недоліки в роботі поліцейських і негайно виправити їх. Ми всі давали Присягу на вірність українському народу. І наше завдання — ефективно дбати про безпеку людей», — підсумував Сергій Безпалько.

Наостанок представники інспекції, райвідділу та жителі обговорили реалізацію спільних проектів громади та поліції.

За повідомленням поліції в Івано-Франківській області.
«Гуцульський край», №26, 30.06.2023 року

Share