Як розпізнати серцевий напад

Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті в усьому світі.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році від серцево-судинних захворю­вань померли 17,9 млн людей, що становить 32% усіх смертей у світі. З них 85% були спричинені інфарктом та інсультом.

Що робити, щоб запобігти розвитку серцево-судинних хво­роб (зокрема, інфаркту), як роз­пізнати серцевий напад і змен­шити ризик повторного.

Серцевий напад (або інфаркт) — блокування роботи серцево­го м’яза внаслідок утворення кров’яного згустку (тромбу) в ар­терії, що живить його, або спаз­му. Коли приплив крові до серця припиняється, виникає інфаркт. Ділянка серцевого м’яза, що жи­виться цією артерією, починає відмирати. Ступінь пошкоджен­ня серцевого м’яза залежить від розміру ділянки, що постачається закупореною судиною, і часу, що минув між серцевим нападом і отриманням лікування.

Операцію з розширення кро­воносних судин серця і віднов­лення в них кровотоку назива­ють стентуванням. Чим швидше людина з інфарктом отримає невідкладну допомогу, то мен­шими будуть пошкодження сер­ця. Оптимальним є час до двох годин.

Як розпізнати інфаркт

Іноді серцевий напад має різкі інтенсивні прояви. Але біль­шість із них проявляються по­вільно та супроводжуються лег­ким болем або дискомфортом. Ось кілька ознак, які мають вас насторожити, оскільки можуть свідчити про серцевий напад:

 • Відчуття тиску, стискання, пе­чіння або біль посередині груд­ної клітини. Такі відчуття не ми­нають кілька хвилин поспіль або мають хвилеподібний характер: минають і повертаються знову.
 • Біль або дискомфорт в одній або обох руках, спині, шиї, щеле­пах або животі.
 • Задишка з дискомфортом у грудях або без нього.
 • Відчуття панічного страху.
 • Раптова слабкість.
 • Холодний піт, нудота або за­паморочення.

Якщо ви підозрюєте у себе інфаркт, негайно зверніться за медичною допомогою.

Як попередити інфаркт

Зазвичай ризик розвитку серцево-судинних захворювань можна суттєво знизити, якщо до­тримуватися здорового способу життя і стежити за здоров’ям.

Що ви можете зробити, щоби продовжити життя влас­ного серця

 • Не куріть та уникайте пасив­ного куріння.
 • Контролюйте показники кро­в’яного тиску. Якщо він високий — зверніться до лікаря.
 • Дотримуйтеся збалансовано­го харчування, зменшіть спожи­вання продуктів з високим вміс­том насичених і трансжирів, солі, доданого цукру.
 • Приділяйте фізичній актив­ності середньої інтенсивності щонайменше 150 хвилин на тиж­день.
 • Досягніть здорової ваги і під­тримуйте її.
 • Контролюйте рівень цукру в крові.
 • Регулярно відвідуйте лікаря.
 • Дотримуйтеся режиму прий­мання призначених ліків.

Пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

 

ДОВІДКОВО

В Івано-Франківській області щороку фіксують понад тисячу ви­падків інфаркту міокарда. Про це розповів директор Департаменту охорони здоров’я Івано-Франків­ської ОДА Ігор Дмитренко.

«При гострому інфаркті міо­карду надважливо дотримуватися маршруту пацієнта, — каже керівник ДОЗ ОДА. — Щоб запобігти або мінімізувати розвиток усклад­нень, необхідна рання діагностика та точна тактика лікування. До слова, на Прикарпатті є три центри інтервенційної кардіології. А лікування гострого інфаркту міокарда залишається одним з пріо­ритетних напрямків як розвитку системи охорони здоров’я Прикар­паття, так і в Програмі медичних гарантій».

Варто відзначити, що всього в області проведено 1954 коронарографії та 1142 стентування, 852 і 573 з них відповідно в Івано-Франківському обласному клінічному кардіологічному центрі.

«Гуцульський край», №40, 7.10.2022 року

Share