Коли виходити на пенсію?

Межа пенсійного віку в українському законодавстві зараз є доволі гнучкою. Хтось може йти на заслужений відпочинок у 60, а комусь доведеться в 63 чи навіть у 65 років. Проте, як і колись — старі радянські часи, так за становлення Української держави — коли жінки ще оформляли пенсію у 55, а чоловіки в 60, так і тепер залишається домінуючим правило: пенсію треба заробити. А про віковий ценз давайте розпитаємо у Галини ДЕВДИ — начальниці відділу обслуговування громадян №9 (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області.

— В Україні пенсію за віком призначають за наявності двох умов: досягнення встановленого законом віку та за наявності необхідного страхового стажу.

Для виходу на пенсію у 2021 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років 6 місяців (з 1 квітня 2021 року — 60 років) потрібно мати страховий стаж не менше 28 років.

Якщо у особи на час досягнення пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63 або 65 років.

Зокрема, якщо на момент досягнення зазначеного пенсійного віку чоловіком 60 років чи жінкою 59 років 6 місяців (з квітня 2021 року — 60 років) страхового стажу від 18 до 28 років, особа матиме право на призначення пенсії за віком після досягнення 63-річного віку.

За наявності у особи страхового стажу від 15 до 18 років, правом на призначення пенсії за віком вона скористається лише після досягнення 65-річного віку (частина перша-третя статті 26 Закону № 1058).

Тривалість страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою пенсійного віку. Тому у разі відсутності необхідного стажу на дату досягнення пенсійного віку (зокрема 60 років), особа може його допрацювати і звернутися за призначенням пенсії (або призначити пенсію у 63 чи 65 років).

При незначній недостатності необхідного страхового стажу для призначення пенсії, можна скористатися можливістю сплатити за договором про добровільну оплату у системі агальнообов’якового державного соціального страхування одноразової суми єдиного внеску за попередній період (починаючи з 1 січня 2004 року), протягом якого особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, тобто коли вона не працювала та за який не сплачувався єдиний внесок.

При цьому, сума внеску, який потрібно сплатити, не може бути меншою ніж мінімальний внесок на момент укладення зазначеного договору, помножений на коефіцієнт 2 (частина п’ята статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8.07.2010 року № 2464). Виходячи із мінімального розміру єдиного внеску, який передбачається до сплати у 2021 році, мінімальний розмір внеску за один місяць страхового стажу за договором про добровільну участь становить: з 1 січня — 2640 грн, з 1 грудня — 2860 грн.

Записав Ігор Сусак.
«Гуцульський край», №10, 5.03.2021 року

Share