Думки гуцула про систему влади

На мою думку, наша система влади — москальська. Вона може менш-більш існувати в країнах, які пройшли досить довгий шлях становлення демократії і в цих країнах суспільна свідомість не засмічена москальською ідеологією.

Справа в тому, що згідно з Конституцією єдиним джерелом влади є народ. І я, як частинка цього народу, фактично тримаю цю владу в своїх руках одну мить — це коли кладу галочку у виборчому бюлетені. І дальше — все.

Я маю право обурюватися, писати електронні петиції, кричати «ганьба» і т.д., а результату дуже мало. А ті, кому делегував свою часточку владних повноважень, розпоряджаються цією часткою на свій розсуд. Причому кричать, що роблять це від мого імені і заради мого благополуччя. Тільки я того блага не дуже бачу, а їхнє — росте на очах. Причому нібито приймають розумні закони, але користуючись правилом «закон-дишель», зводять його нанівець. І ще до того самі себе контролюють.

Чи не фарисейство це? З цього випливає, що логічно потрібна якась структура, через яку я міг би реально і в режимі прямої лінії здійснювати контроль і оцінку виконання делегованих мною повноважень, не дублюючи і не перебираючи функцій влади.

Історично так склалося, що цією структурою є «Майдан». Автором цієї структури є український народ. Майдан фактично діє, здійснюючи моральний, а деколи і фізичний тиск на владу. Але потрібні якісь механізми, щоб робити це цивілізовано і в законний спосіб.

Спочатку велися розмови про це, та якось все стихло. Тому хотів би поділитися своїми думками, на яких принципах повинна діяти ця структура. Щоб виключити можливість впливу грошей — всі функції ця структура повинна виконувати на громадських засадах. Значить, вони повинні бути не обтяжливі для тих, хто їх буде виконувати, але дуже дієві.

Які функції виконує «Майдан» зараз?

Перша — це оцінка дій влади. В основному це мітинги під гаслом «Ганьба». Однак потрібен такий механізм, щоб результатом цієї ганьби був імпічмент Президента, розпуск ВРУ, недовіра КМУ. Без такої можливості змінювати щось у системі влади немає сенсу.

Друга функція, яка діє зараз, — наказова. Це перекриття доріг, пікети з вимогою розглянути питання важливого значення. Але і тут потрібен такий механізм, щоб «Майдан» мав можливість ініціювати розгляд цих питань без шкоди для економіки і правопорядку. Я вважаю, що ці функції найважливіші.

Вуйко Василь.
«Гуцульський край», №37, 11.09.2020 року

Share