Додаткові виплати й оформлення он-лайн. Що слід знати про соцдопомогу на карантині?

Уже другий місяць українці сидять вдома через пандемію коронавірусу.

Попри продовження карантину до 11 травня, в уряді обіцяють, що без соціальної допомоги не залишать нікого. Після ухвалення змін до бюджету розпочались нарахування додаткової тисячі гривень для пенсіонерів, а допомога з безробіття зросла на 350 гривень. Більшість соціальних виплат тепер можна оформити он-лайн. Хто і як може претендувати на допомогу держави, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Доплата до пенсій і перерахунок он-лайн

Як відомо, українці, старші 60-ти років — головна група ризику через коронавірус. Аби літні люди зайвий раз не виходили з дому, Міністерство соціальної політики реалізувало кілька проектів, спрямованих на допомогу пенсіонерам.

Найперше варто знати, що на період карантину та 30 днів після його скасування пенсії і державні соціальні допомоги перепризначують автоматично. Всі питання, пов’язані з пенсійними виплатами, можна вирішити он-лайн. Через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (рогіаі. рш.доу.иа) українці можуть подати заяву про призначення пенсії або її перерахунок, отримати довідки про розмір пенсії і страховий стаж, подати заяву, скаргу або пропозицію, а також активувати послугу безкоштовного смс-інформування.

Крім того, через карантин пенсіонерам, чиї виплати не перевищують 5 тисяч гривень, одержувачам соціальних пенсій і людям з інвалідністю додали тисячу гривень. Доплату зараховують автоматично, без звернення громадян.

Попри те, що президент Володимир Зеленський анонсував «карантинну тисячу» ще на початку квітня, виплати розпочались тільки після 20 числа. Адже Пенсійний фонд чекав ухвалення і набрання чинності змін до держбюджету.

«Після набрання чинності змін до держбюджету потрібно 5 днів для того, щоб розпочати виплати. Рішення парламенту дає можливість додатково спрямувати понад 10 мільярдів гривень для виплати одноразової допомоги у розмірі 1000 гривень більш ніж 10,6 мільйона людей», — пояснила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Також з квітня пенсіонери, старші 80-ти років, почали отримувати щомісячну доплату — 500 грн.

«Ми зробили програму 80+. Почали її виконувати в квітні. Це пенсійна підтримка людей, яким 80 років і більше. їм важко. Багато з них самотні. Ми їм додали по 500 гривень. І це не на період коронавірусу. Це вже назавжди», — наголосив Володимир Зеленський.

Крім окремих доплат, з 1 травня пенсіонерів чекає індексація виплат на 11%. За інформацією Пенсійного фонду, гарантоване підвищення отримають 7 мільйонів пенсіонерів. Мінімальна пенсія зросте до 2097 гривень.

Автоматичне призначення субсидій

У Мінсоцполітики кажуть, що додаткові доплати до пенсії не будуть враховувати як дохід під час призначення пільг. Загалом на період карантину уряд суттєво спростив процедуру надання житлових субсидій.

Так, українці можуть отримат ти субсидію, навіть якщо мають заборгованість за комунальні послуги за три місяці.

Раніше, якщо комунальні послуги не сплачували понад два місяці, перепризначити пільгу було неможливо.

На період карантину заборонено припиняти виплату житлових субсидій, а на наступний період призначення відбувається автоматично, без звернення громадян. Також поки що не нараховують штрафи й пеню за несплату житлово-комунальних послуг.

«Населенню гарантовано безперебійне надання комунальних послуг і відтермінування штрафних санкції за їх невчасну оплату. Зараз уряд спростив порядок надання житлової субсидій запровадив додаткову компенсацію витрат на оплату комунальних послуг на час карантину», — зауважує міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.

Кабмін збільшив на 50% соціальні нормативи користування електроенергією, природним газом для приготування їжі, підігріву води, користування холодною і гарячою водою. Це дозволить трьом мільйонам українських родин отримати додаткову компенсацію — приблизно 300 грн.

Центр громадського моніторингу і контролю.

Share