Про аварійне вимкнення світла

Графіки вимкнень застосовуються, щоб стабілізувати енергосистему України після обстрілів. 40% електростанцій в Україні зруйновані. В енергетичній системі усі ланки взаємозв’язані. І якщо ваш район і не має стосунку до знищених електростанцій, він точно прив’язаний до української енергосистеми. Наслідки ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі стосуються усієї України.

Чому мене не попередили, що не буде світла?

Графіки вводять за розпорядженням диспетчера «Укренерго». Ми маємо 15 хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи — кілька в різному порядку, інколи майже всі — все залежить від стану енергосистеми саме на ту годину, від того, яке завелике навантаження потрібно зняти. Тому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості.

Ще раз: ми не визначаємо ні порядок, ні черговість, ні кількість черг. Тому ці графіки і називаються аварійними. Диспетчери обленерго виконують вказівки диспетчера НЕК «Укренерго».

Хочу знати, коли і доки в мене не буде світла, щоб планувати свій день. Де дивитись? Можете зробити нормальні графіки?

Ми теж були б раді повідомити вас про все максимально конкретно, повірте, але це неможливо. Це не зрада і не хайп. Це вимушені заходи (читайте вище). Побачити, чому у вас немає світла ви можете у чат-боті. Але насправді, якщо у вас вимкнули світло, це з імовірністю 90% — настала ваша черга в графіках аварійних вимкнень.

Як довго не буде світла?

Це теж спрогнозувати складно. В середньому одне вимкнення триває 2–4 години. Потім, якщо обсягів економії недостатньо, вимкнення можуть повторитись. А можуть вимкнути ті населені пункти, які не вимикали до того. Все залежить від аналізу стану енергосистеми, який проводять фахівці «Укренерго», вони ж і дають вказівку, що і коли вимикати.

За яким принципом відключають електрику? В мене світла немає, а у сусіда світиться!

Різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Наприклад, у моєму будинку 5 під’їздів, і всі вони підключені до різних підстанцій, тому буває, що в одному під’їзді світло є, а в чотирьох немає.

Або навпаки. Є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об’єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу. До речі, не так і погано, що світло вимикають не всюди одночасно. У сусідів можна зарядити мобільні телефони чи павербанки.

В умовах таких інтенсивних ворожих атак відключення будуть звичними протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на
відновлення системи до стану, коли споживачі не помічають проблем, знадобиться щонайменше пів року.

Доки це буде тривати?

Доки не стабілізується робота енергосистеми, і то лише в тому випадку, якщо знову не поцілять у критичну інфраструктуру. Ми не знаємо цього. Але готуємось до різного.

Як готуватись?

Споживати економно. Купити свічки, ліхтарі, термоси, павербанки. Берегти заряди телефону і, головне, психологічну рівновагу.

Прикарпаттяобленерго.

Share