Підписали меморандум

Одним із актуальних питань сьогодення, що стосується збереження довкілля, є правильне поводження з твердими побутовими відходами.

Аби врегулювати його на Прикарпатті, у рамках Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» підписали меморандум про співпрацю та партнерство між Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України й п’ятьма громадами Прикарпаття меморандум підписали Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, голова обласної державної адміністрації — начальниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук, голови Бурштинської, Городенківської, Калуської, Косівської і Надвірнянської міських територіальних громад.

Зазначимо, що в цих громадах вже прийняли рішення про виділення земельних ділянок під будівництво об’єктів поводження з відходами.

Загалом в області планують спорудити один центральний об’єкт, де буде відбуватись компостування, виготовлення палива, сортування і захоронення сміття, а також — чотири малі об’єкти, на яких буде здійснюватися сортування і захоронення відходів. Сукупно вони перероблятимуть понад 450 тисяч тонн відходів на рік.

«Сьогодні ми підписали меморандум із громадами, аби започаткувати процеси розбудови системи управління відходами на території Івано-Франківської області», — зазначив Руслан Стрілець.

«Екологічні питання, зокрема управління твердими побутовими відходами, є особливо важливими. Це ще один виклик для нас, тож напрацьовуємо пропозиції для реалізації цього меморандуму, консолідуємо зусилля на всіх рівнях задля збереження довкілля та наближення до світових екологічних стандартів», повідомила голова ОДА — начальниця ОВА Світлана Онищук.

Створять п’ять кластерів

За словами головного еколога Прикарпаття Андрія Пліхтяка, ця система повністю покриє Івано-Франківську область.
Будівництво регіональних об’єктів поводження з відходами планують у таких містах:

  • Um 1 — Городенка (6,0 га);
  • Um 1 — Калуш (8,4770 га);
  • Um 1 — Косів (4,0 га);
  • Um 1 — Надвірна (9,7728 га);
  • Um 2 — Бурштин (6,5 па).

Андрій Пліхтяк пояснив, що на підприємствах з позначкою Ут 1 будуть проводити глибоке сортування сміття і переробляти органічні відходи на газ біометану. Звідти посортовану сировину транспортуватимуть на завод в Бурштині (11т 2), де її перетворюватимуть на паливо.

Міністр захисту довкілля та І природних ресурсів України Руслан Стрілець зауважив, що успіх проекту залежатиме від конкретних рішень у громадах: «Практичні кроки мають виконувати на місцевому рівні. Ми в міністерстві сьогодні працюємо над тим, щоб дати можливість громадам залучити інвесторів або мати доступ \рр дешевого кредитування з іноземних банківських установ. А обласна військова адміністрація, як головний координуючий орган, має забезпечити розробку і подання до міністерства регіонального плану управління з відходами», — каже Руслан Стрілець.

Голова ОДА Світлана Онищук додала, що для втілення цілей меморандуму в громадах вже готують територію. Реформу реалізують за кошти обласного й місцевих бюджетів. Крім цього, сподіваються на підтримку міжнародних донорів: «Є ті громади, які першими зголосилися виділити землю і провести відповідні фомадські слухання, щоб ознайомити людей. Зараз ми напрацьовуємо план реалізації. Затвердимо відповідну стратегію і продемонструємо її суспільству. Кожен пункт буде розписаний по часу.

Щодо коштів, у нас є обласний бюджет, є бюджети територіальних громад і будемо націлювати всіх на міжнародні інвестиції. На початку грудня ми проведемо потужний інвестиційний .форум, де обговоримо надважливі питання розвитку нашої області на 2024 рік. Питання екології також будемо обговорювати.та звертатися вже з напрацьованими пропозиціями до наших міжнародних партнерів», — зазначила голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук.

Зараз на території Івано-Франківської області діють 14 сміттєзвалищ. До слова, протягом 10 місяців 2023 року на Прикарпатті ліквідували 160 стихійних сміттєзвалищ, загальною площею 3926,4 м. кв.

Pravda.if.ua.

«Гуцульський край», №48, 1.12.2023 р.

Share