Контузія: що це таке, які наслідки

Ми — команда небайдужих: бойові медики, психотерапевти, психологи, волонтери. З початку війни у 2014 році ми бачили багато бійців із наслідками контузії. Ми хочемо допомогти воїнам, ветеранам, їхнім близьким і друзям подолати ці наслідки.

Простими зрозумілими словами ми розкажемо про те, що відбувається у мозку під впливом вибухової хвилі та як проявляються наслідки навіть через місяці та роки. Підкажемо, які обстеження потрібно пройти, до яких лікарів звертатися, і мотивуємо нарешті це зробити.

В описі того, що відбувається з мозком під впливом вибухової хвилі, зараз багато термінологічної плутанини. Лікарі та науковці не використовують термін «контузія», однак воїни та бойові медики звикли саме до цього слова, тому ми також будемо говорити про контузію.

Як правильно називати те, що сталося? Це залежить від стану постраждалого.

Якщо була нетривала втрата свідомості та помірні симптоми відразу після «прильоту» — говорять про легку черепно-мозкову травму (лЧМТ).

Якщо пошкоджено органи слуху — це називають акубаротравмою. Також говорять про вибухову травму мозку.

Але коли ми пишемо «контузія» — маємо на увазі травму мозку, спричинену вибуховою хвилею, саме на нашій російсько-українській війні, з усіма характерними ознаками щільності артилерійського вогню, тривалості обстрілів, ураження як військових, так і цивільного населення.

Як запідозрити контузію у побратима, близької людини або у самого себе? Перевірте ознаки зі списку та зверніться до медиків!

Ознаки можливої контузії

Будь-яка зміна психічного стану: сплутана свідомість, дезорієнтація, сповільнене мислення або реакції.

Будь-який період втрати або приглушення свідомості («випадіння» якогось періоду часу), який помітив сам травмований або оточуючі.

Будь-яка втрата пам’яті — посттравматична амнезія.

Легка черепно-мозкова травма (лЧМТ, контузія).

Період втрати свідомості тривав до ЗО хвилин після травми («прильоту», вибуху, удару вибуховою хвилею об споруду або землю).

Ознаки дезорієнтації або амнезії проявляються до 24-х годин після травми. Якщо довше — це важча травма, це не лЧМТ!

Амнезія проявляється по-різному

Людина не пам’ятає власного імені, де вона і чому, який зараз день.

Людина не пам’ятає події, ідо передували травмі: як опинилися на позиції, яке виконують завдання, про що говорили.

Людина не Може запам’ятати нову інформацію, наприклад, не може повторити сказані їй слова. Через дезорієнтацію та втрату пам’яті людина може проявляти агресію, лаятися, безцільно блукати, бути збудженою і дратівливою.

Якщо короткочасну втрату чи сплутаність свідомості не помітили — які ще симптоми повинні наштовхнути на думку про контузію та необхідність звернутися до медика? На них слід звернути особливу увагу протягом першої доби після імовірної травми:

 • Головний біль.
 • Нудота або блювання.
 • Відчуття незвичної втоми або сонливість.
 • Проблеми з мовленням — неможливість згадати потрібне слово, підібрати слова, вживання схожого за вимовою — замість правильного, повторення слів, «слова-паразити», заїкання, паузи.
 • Нечіткість зору, розмитість предметів.
 • Дзвін або шум у вухах.
 • Неприємний присмак у роті.
 • Зміна запаху або смаку звичних продуктів, нездатність відчувати запахи.
 • Чутливість до світла або звуків.
 • Сплутаність свідомості.
 • Відчуття дезорієнтації.
 • Проблеми з пам’яттю — згадуванням або запам’ятовуванням нового.
 • Проблеми з концентрацією уваги.
 • Перепади настрою, різкі зміни емоцій.
 • Почуття тривоги або пригнічений настрій.
 • Проблеми зі сном — труднощі із засинанням, зміна режиму сну, надмірна тривалість сну.

Тривалі наслідки контузії

Вказані вище симптоми можуть виникнути відразу після вибуху або розвинутися пізніше, протягом годин або днів.

Вважається, що за сприятливого перебігу ці симптоми практично повністю зникають протягом 7-ми днів і повністю — протягом 3-х місяців.

Якщо симптоми залишаються, розвиваються стійкі порушення рівноваги, слуху, зору, пам’яті, сну, постійний головний біль, розлади настрою — говорять про посткомоційний або постконтузійний синдром.

Цей синдром має окремий діагностичний код у Міжнародній класифікації хвороб (МКХ) — Р07.2. Однак на практиці постраждалим можуть встановлювати інші діагнози відповідно до переважаючих симптомів — наприклад, неврологічних, психічних порушень чи порушень зору та слуху.

Найважливіше, що має знати постраждалий: якщо нова скарга на здоров’я з’явилася протягом 30-ти дню з моменту контузії і за цей час не було інших травм і хвороб, то вона може бути наслідком контузії.

Слід повідомити лікаря, до якого звернулися із цим симптомом, про факт контузії і можливий зв’язок.

За матеріалами волонтерського проекту «Приборкання контузії».

(Продовження — у наступних номерах «Гуцульського краю»).
«Гуцульський край», №48, 1.12.2023 р.

Share