Рука допомоги повертається

З 1 січня 2023 року поновлено дію програми «Рука допомоги» для організації підприємницької діяльності. Малозабезпечені сім’ї мають можливість отримати державну фінансову допомогу на розвиток власної справи.

У 2023 році непрацюючі особи з числа членів малозабезпечених родин, які перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні та мають намір займатись підприємницькою діяльністю, можуть отримати одноразову безвідсоткову безповоротну допомогу у розмірі до 100,5 тисячі гривень для відкриття чи розвитку власного бізнесу.

Фінансову допомогу надають безпосередньо на придбання обладнання та матеріалів, необхідних для розвитку власної справи. Відповіді на найпоширеніші питання щодо одноразової безвідсоткової поворотної допомоги на відкриття власної справи

Хто має право на допомогу?

Отримати фінансову допомогу може непрацююча працездатна особа з числа членів малозабезпеченої сім’ї, яка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.

Який розмір фінансової допомоги?

Розмір такої допомоги становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати, у 2023 р. це — 100,5 тис. грн..

Куди і які документи необхідно подати?

Людина, котра хоче розпочати підприємницьку діяльність і отримати для цього фінансову допомогу, подає до центру зайнятості:

  • заяву про надання фінансової допомоги;
  • бізнес-план (розробляє самостійно або під час професійного навчання в центрі зайнятості);
  • довідку про несудимість. Для підтвердження даних про наявність (відсутність) обтяжень рухомого та нерухомого майна (до забезпечення технічної можливості отримання відомостей з Державних реєстрів) подають витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Який механізм розгляду заяви та документів?

Центр зайнятості готує документи та подає їх на розгляд комісії з питань надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї. Після засідання комісії центр зайнятості надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення.

Якщо рішення — позитивне, заявник чи заявниця має створити юридичну особу або зареєструватися як фізична особа-підприємець протягом 30 календарних днів з дати отримання повідомлення про прийняте рішення.

Між міжрегіональним/регіональним центром зайнятості, центром зайнятості та особою, яка виявила бажання провадити підприємницьку діяльність, укладають угоду про надання фінансової допомоги.

Для отримання допомоги на закупівлю обладнання і матеріалів підприємець подає до центру зайнятості рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений з постачальником (продавцем) обладнання і матеріалів.

На підставі зазначених документів міжрегіональний/регіональний центр зайнятості перераховує кошти для закупівлі обладнання і матеріалів на розрахунковий рахунок постачальника (продавця).

Фінансова допомога має безготівковий характер.

Який порядок повернення допомоги?

Фінансову допомогу можна повернути:

  • або однією сумою протягом 30 календарних днів після закінчення трирічного терміну з дати її отримання;
  • або достроково, частинами, відповідно до графіка, погодженого центром зайнятості.

Важливо: сума фінансової допомоги, що повертається, зменшується на суму сплачених податків, зборів і ЄСВ.

Фінансову допомогу не повертають, якщо особа:

  • сплатила податки, збори (обов’язкові платежі) і ЄСВ в сумі, що перевищує суму наданої фінансової допомоги;’
  • у перший рік працевлаштувала за направленням центру зайнятості не менше двох непрацюючих працездатних осіб із числа членів малозабезпечених сімей строком не менше, ніж на два роки.

Віталій Кічеряк,
директор Косівської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості.

Share