Банк видає кредитну картку разом із зарплатнею або пенсійною. Чи можна відмовитися?

До Національного банку звертаються громадяни з проханням пояснити, чи законними є дії банку, коли він нав’язує додаткові послуги. Наприклад, під час видачі зарплатної чи пенсійної картки автоматично випускає ще й кредитну.

Пропонувати свої послуги, нехай навіть наполегливо, — це не порушення прав споживачів. Проте банкам не потрібно видавати бажане за дійсне. Якщо банк стверджує, що не може видати зарплатну чи пенсійну картку без кредитної, — він уводить вас в оману та нав’язує послугу. Українське законодавство забороняє такі дії (стаття 55 Закону «Про банки і банківську діяльність»). Клієнт має повне право відмовитися від нав’язаної кредитної картки.

Найчастіші випадки нав’язування послугу відносинах за кредитами. Найбільш чутливий момент — клієнти часто навіть не розуміють, що банк нав’язує послуги. Тому й не захищають своїх прав.

Показові приклади нав’язування послуг: банк видає кредитну картку разом із зарплатнею або пенсійною (як ми описували вище); банк включає обов’язкову страховку певної страхової компанії до пакета послуг під час отримання кредиту, навіть якщо клієнт бажає застрахуватися в іншій компанії; банк продає страховку від нещасних випадків під час обміну валюти; банк самовільно підключив послугу смс-інформування і стягує за це комісію.

У чому ризик для клієнта?

Пояснимо на прикладах зі звернень громадян до Національного банку.

Приклад 1: Клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього він не користується кредитною карткою. Але банк стягує платіж за обслуговування кредитної картки в розмірі 20 грн (умовно) за рахунок кредитного ліміту. Таким чином, у клієнта з’являється борг, про який він навіть не підозрює. У кращому випадку банк повідомить про виникнення заборгованості, коли клієнт не внесе на кредитку обов’язковий мінімальний платіж наступного місяця, у гіршому — клієнт дізнається про борг, коли він досягне значної суми.

Приклад 2: клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього баланс на рахунку відображається з урахуванням кредитного ліміту. Тобто клієнт користується карткою, не розуміючи, де його власні кошти, а де кредитні, за які потрібно сплачувати відсотки.

Як вирішити зазначені ситуації?

Спочатку потрібно написати скаргу на ім’я керівництва банку. Якщо банк відмовляється йти назустріч і нехтує скаргою, слід звертатися до НБУ.

Профільний підрозділ — управління захисту прав споживачів фінансових послуг — опрацьовує усі скарги. Якщо є ознаки порушень, фахівці звертаються безпосередньо до банку, аби виправити ситуацію.

Національний банк України.

Share