Що потрібно знати, якщо втратили роботу і хочете отримувати допомогу від держави

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України разом із Державною службою зайнятості щотижня інформують громадян щодо ключових питань, які стосуються втрати роботи, отримання фінансової допомоги або допомоги у пошуку нової роботи.

Яким чином можна стати на облік у службі зайнятості в період карантину?

Служба зайнятості на період карантину полегшила процедуру подання документів до центрів зайнятості. Потрібно заповнити лише дві заяви — про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Заяви можна подати в два способи:

  1. на електронну пошту центру зайнятості, де людині зручно обслуговуватися (можна власноруч написати або ж завантажити, роздрукувати, заповнити, а далі — сфотографувати або відсканувати і надіслати);
  2. власноруч заповнені заяви покласти в скриньку для прийому кореспонденції, розміщену у центрі зайнятості.

Кар’єрний радник зв’язується з людиною телефоном для уточнення необхідної інформації.

На період карантину виплату допомоги по безробіттю здійснюють без особистого відвідування центру зайнятості, якщо людина підтвердила (телефоном або ж електронними засобами) свій намір перебувати в статусі безробітного.

Нагадуємо, що на період дії карантину статус безробітного надають людині з першого дня подання заяви. Також з першого дня реєстрації призначають виплату допомоги по безробіттю.

Допомогу по безробіттю центр зайнятості виплачує через банківські установи. Більш докладно про реєстрацію — на сайті Державного центру зайнятості

Чи здійснюють пошук роботи в період карантину?

У період дії карантину продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни: продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, пошта, фінансові та інші установи.

Фахівці центрів зайнятості продовжують дистанційно підбирати для безробітних підходящі вакансії, пропонувати їм роботу та проводити попередні узгодження з роботодавцями щодо кандидатів на вакансію. Окрім того, пошук роботи громадяни можуть здійснювати самостійно через веб-сайт державної служби зайнятості.

Чи збільшилася кількість людей, які звертаються до центрів зайнятості?

Станом на 16 квітня 2020 року кількість безробітних, зареєстрованих в державній службі зайнятості, становить 400,9 тис. осіб, що на 86,5 тисячі або на 27% більше, ніжна цю ж дату минулого року (станом на 16 квітня 2019 року кількість безробітних становила 314,4 тисячі).

З початку карантину, тобто починаючи з 12 березня, у службі зайнятості зареєстрували 89,2 тисячі безробітних.

На який розмір допомоги по безробіттю люди можуть розраховувати?

Розмір такої допомоги розраховують для кожної особи індивідуально. Її визначають залежно від страхового стажу людини та її заробітної плати. Виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру (стаття 22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття»).

Максимальний розмір допомоги по безробіттю наразі становить 8408 грн (4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб).

Розмір мінімальної виплати допомоги, яку виплачують застрахованим особам залежно від страхового стажу, становить 1800 грн, а особам,виплати яким призначали без урахування страхового стажу, — 650 грн.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку — 720 календарних днів.

Чи вистачає коштів для виплат допомоги по безробіттю?

Фінансування такої допомоги здійснюють щоденно в плановому режимі відповідно до законодавства.

Чи можуть зареєструватися у службі зайнятості громадяни, які повернулися з-за кордону?

Громадяни України, які повертаються з-за кордону, реєструються у центрах зайнятості на загальних підставах.

Які професії наразі найбільш затребувані на ринку праці?

Станом на 1 квітня 2020 року кількість вакансій, зареєстрованих у державній службі зайнятості, становила 54 тис. одиниць, на третину менше, ніж на відповідну дату минулого року.

Наразі спостерігається попит роботодавців на працівників:

  • у сфері сільського та лісового господарства. Це пов’язано з початком весняних сільськогосподарських робіт. Незважаючи на карантин, роботодавці пропонують роботу трактористам, агрономам, робітникам з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва тощо;
  • у сфері торгівлі та надання послуг, які в цей період не є забороненими (продавець продовольчих товарів, касир, кухар, прибиральник, робітник з благоустрою);
  • у сфері логістики (кур’єр, водій, вантажник, підсобний робітник, укладальник-пакувальник, завідувач складу);
  • у сфері охорони здоров’я і надання соціальної допомоги (медична сестра, соціальний робітник);
  • у сфері забезпечення правопорядку (охоронець, сторож).

Є також вакансії для професіоналів та фахівців з досвідом роботи — бухгалтерів, фахівців, обліковців, лікарів, а також для кваліфікованих робітників-електрогазозварників, дорожніх робітників, слюсарів-ремонтників, електромонтерів.

Чи проводять професійне навчання за направленням служби зайнятості під час карантину?

Професійне навчання зареєстрованих безробітних у період карантину здійснюється у дистанційному режимі. Індивідуальне професійне навчання на замовлення роботодавців і стажування на робочих місцях продовжується (якщо підприємство працює у період карантину).

Також до послуг охочих — навчання на освітньому порталі державної служби зайнятості skills.dcz.gov.ua. Цей новий сервіс служби допомагає розвивати особисті навички, необхідні для вдалого працевлаштування та отримати нові компетенції.

За повідомленням Косівської РДА.

Share