Не допустимо захворювання тварин африканською чумою

Африканська чума свиней поширена в Східній та Південній Африці.

Але все частіше виникають вогнища цього захворювання у ряді країн Європи, в минулому році — у Грузії і зовсім недавно — в Росії (Ставропольський край). Економічна шкода, заподіяна свинарським господарствам, дуже велика. Чималі кошти витрачено на проведення карантинно-обмежувальних протиепізоотичних і ветеринарно-санітарних заходів.

Що ж це за хвороба? Африканська чума свиней — гостре злоякісне захворювання, характеризується гарячкою та геморагічним запаленням різних органів, високою контагіозністю і летальністю.

Збудник хвороби — вірус, стійкий у зовнішньому середовищі, у грунті зберігається до 190 днів, у фекаліях —160, при температурі 5° С — до 7 років. До захворювання сприятливі свійські і дикі свині незалежно від віку. Збудник може передаватися з продуктами забійних хворих свиней (м’ясо, м’ясні вироби, кров, шкіри і інші), інфікованими кормами, водою і ті.

Інкубаційний період (від зараження до прояву хвороби) — 2-7 діб. Перебіг хвороби блискавичний і гострий. Тварини можуть раптово гинути або спостерігається гарячка, втрата апетиту, напади блювання, явища геморагічного гастриту і коліту, дихання прискорене, задишка, кашель, слизово-серозне витікання з носа. З’являються ознаки менінгоенцефаліту, що супроводжуються судорогами, парезами, паралічами. Під кінець хвороби — різко виражений ціаноз шкіри з багрово-фіолетовим відтінком.
Лікування при цій хворобі не проводиться і навіть заборонено. У вогнищах африканської чуми знищують усе поголів’я свиней безкровним методом.

З метою попередження занесення збудника африканської чуми свиней на територію району, проведено засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії прй райдержадміністрації, де прийнято відповідне рішення.

Держветслужбу зобов’язано встановити контроль і нагляд за здійсненням міжобласних перевезень, імпортом свиней, забезпечити контроль за подвірними забоями свиней, збором та утилізацією відходів забою, здійснювати перевірки за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог на ринках. Районній організації УТМР, держлісгоспу, НПП «Гуцульщина» необхідно повідомляти про випадки захворювання чи загибелі диких свиней.

Тільки спільними зусиллями зможемо запобігти виникненню та розповсюдженню африканської чуми свиней.

В. Волковецький,
заступник начальника управління ветеринарної медицини в районі

Share