Права дітей порушено

З метою забезпечення прокурорського нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх, прокуратура здійснює нагляд за виконанням передбачених міжнародними угодами та законами України правових норм, що гарантують реалізацію прав неповнолітніх, перш за все органами державної влади і управління. Прокуратура району використовує надані повноваження для того, щоб ці органи, посадові особи, а також громадські організації виконували покладені на них законом обов’язки щодо забезпечення прав дітей, які потребують захисту і допомоги.

Одним із завдань прокуратури району в цій сфері є перевірка додержання законодавства в діяльності: органів державної влади і управління із запобігання правопорушенням і бездоглядності серед дітей та підлітків, охороні їх прав, виконанню покладених на ці органи контрольних функцій; відповідних органів та посадових осіб у розгляді справ про правопорушення неповнолітніх; слідчих ізоляторів, виховно-трудових колоній, спеціальних навчально-виховних установ, приймальників-розподільників для неповнолітніх.

У випадках, коли цього вимагають інтереси неповнолітніх, прокуратура району звертається з позовом до суду, або з вимогами до відповідних органів чи посадових осіб про вжиття заходів щодо захисту прав дитини.

Протягом першого півріччя цього року прокуратура району порушила 2 кримінальні справи щодо захисту прав дітей.

Приватний підприємець П., яка є власником салону краси в м.Косові, в порушення вимог ст. 24 Кодексу законів про працю використовує найману працю п’яти найманих працівників, з яких одна неповнолітня особа. Підприємець допустила їх до роботи без укладення трудових угод та подальшої їх реєстрації в державній службі зайнятості.

Приватний підприємець К., здійснюючи підприємницьку діяльність з виготовлення ялинкових прикрас у господарській будівлі, що в с. Старих Кутах, з жовтня 2002 по грудень 2002 року, з жовтня 2006 по грудень 2006 року та з травня 2007 по липень 2007 року в порушення вимог ст.ст. 24, 24-1,189,191 КЗпПУ використовував найману працю неповнолітнього працівника Т., 1989 року народження, якого він допустив до роботи без укладення трудового договору, подальшої його реєстрації в державній службі зайнятості та без попереднього медичного огляду.

Своїми умисними діями, які грубо порушують законодавство про працю, оскільки йдеться про використання найманої праці без укладення трудових угод та подальшої іх реєстрації у державній службі зайнятості, а також в грубому порушенні законодавства про працю щодо неповнолітнього, вищезгадані приватні підприємці вчинили злочин, передбачений ч. 2 ст. 172 КК України. Зазначені кримінальні справи направлені до суду.

Крім того, прокуратура району в інтересах неповнолітніх заявила дванадцять позовів: сім — про стягнення аліментів, чотири — про позбавлення батьківських прав та один — щодо захисту майнових і житлових прав неповнолітніх.

Протягом січня-жовтня 2008 року за документами прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто трьох посадових осіб сільських рад, трьох завідуючих дошкільних навчальних закладів та трьох керівників дитячих пришкільних оздоровчих таборів, одного заступника директора ЗОШ з господарської частини. За внесеними прокуратурою району приписами відшкодовано 27 тис. грн.

Володимир Беньковський,
помічник прокурора Косівського району

Share