1 грудня — «Всесвітній день боротьби зі Снідом»

Жахлива хвороба

Перші повідомлення про ВІЛ/СНІД з’явилися в США у 1981 р. З того часу кількість хворих на ВІЛ-інфекцію невпинно збільшується.

На сьогодні найбільша кількість хворих на ВІЛ/СНІД — понад 80% від усіх хворих та вірусоносіїв — у країнах Центральної і Південної Африки, а також Південно-Східної Азії і Південної Америки. Перша п’ятірка країн, де найшвидше прогресує поширення ВІЛ, — Китай, Індія, Нігерія, Ефіопія та Росія. За оцінкою комітету ООН з боротьби зі СНІДом. близько 1,5 млн. дітей заразилися від матерів внутрішньоутробно під час пологів або грудного вигодовування. Померли від СНІДу 17 млн. людей, з них 4 млн. дітей. До 2020 р. в Африці від цієї хвороби помре 55 млн. чоловік, а в усьому світі кількість жертв епідемії досягне 68 млн.

В Україні зафіксовано один з найвищих показників інфікованості ВІЛ. У 2004 р. Україна посідала перше місце в Європі за темпами поширення ВІЛ/СНІДу. СНІД належить до хвороб, які значно впливають на демографічну ситуацію. В Україні перше місце за ростом смертності «завоювали» та «утримують» порушення системи кровообігу та інфекційні захворювання: туберкульоз, СНІД, сифіліс, малярія.

Як поширюється СНІД? Вірус поширюється серед дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів. Якщо жінка була інфікована ВІЛ, то народжена в неї дитина У 25% випадків стає інфікованою та ще в дитинстві помирає від СНІДу. Шляхом переливання крові та її компонентів від ВІЛ-інфікованих донорів (травми, масштабні оперативні втручання, які важко передбачити або уникнути).

У разі використання нестерильних інструментів під час деяких медичних маніпуляцій, голкорефлексотерапії, а також, коли роблять татуаж, манікюр, педикюр; внаслідок наявності прихованої інфікованості ВІЛ серед людей, які не обстежувалися на ВІЛ та не мають настороженості щодо інфікування осіб, які їх оточують.

Збудник ВІЛ-інфекції може перебувати в організмі людини без прояву маніфестних форм хвороби тривалий час (до 8-12 років та більше). Це призводить до того, що багато інфікованих не знають про свій стан і можуть бути джерелом інфікування своїх сексуальних партнерів або партнерів по шприцу в разі ін’єкційного введення наркотиків.

Особливістю епідемічної ситуації в Україні є той факт, що в середньому 17% від усіх ВІЛ-інфікованих становлять особи, які вживають наркотичні речовини ін’єкційним шляхом. Більшість ВІЛ-інфікованих — молоді люди віком 18-20 років. Вважають, що ВІЛ-інфіковані рано чи пізно захворіють на СНІД.

У випадку інфікування ВІЛ треба вживати препарати, що обмежують розмноження вірусу, проникнення інших вірусів та патогенних бактерій, зменшують навантаження на імунну систему та віддаляють клінічні прояви СНІДу.

Ураховуючи, що наявне нині лікування, на жаль, лише подовжує термін хвороби, але не виліковує її, першочерговими заходами в боротьбі з ВІЛ/СНІДом є профілактика.

Тестування має проходити кожен, хто пов’язаний з ризиком ВІЛ-інфікування.

Найпотужнішими факторами поширення СНІДу є наркоманія, проституція, гомосексуалізм. Інформування населення, а також цього контингенту людей про високий ризик захворювання у разі застосування наркотиків та неза-хищених сексуальних контактів не лише зменшить імовірність зараження, але й створить бар’єр на шляху подальшого поширення інфекції.

Розвиток епідемії потрібно зупинити і повернути назад. Це завдання мають вирішувати усі. Уже зараз є певні успіхи щодо продовження життя хворих на СНІД, намічаються тенденції позитивного ставлення до людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом.

Л. Ванчак,
райдерматолог

Share