Механізм виплати допомоги сім’ям, постраждалим від стихійного лиха

Виплата допомоги постраждалим від стихійного лиха у Вінницькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській та Чернівецькій областях цими днями йде повним ходом.

Кошти на виплати в бюджеті є, фінансування допомоги здійснюється оперативно, відразу після того, як органи місцевого самоуправління вносять постраждалі родини до списків. Разом з цим у мешканців, які бажають отримати допомогу, залишаються питання щодо механізму здійснення виплат сум, на отримання яких вони мають право тощо. На найпоширеніші запитання, отримані за телефоном гарячої лінії Кабінету Міністрів (8-044-256-78-08) відповідає Міністр праці та соціальної політики Людмила Денісова.

— Як мені отримати допомогу?

— Допомога надається за списками, які складають та затверджують райдержадміністрації та виконавчі органи міських, (міст обласного значення) рад, тож потрібно звертатися туди. Якщо ж ви проживаєте у м. Чернівці — звертайтеся до виконавчого органу Чернівецької міської ради.

Не пізніше ніж за день після реєстрації заяви до Вашої оселі приїде комісія, що утворюється органом місцевого самоврядування і складається з його представників, і визначить, до якої категорії відноситься ваш будинок. Відповідно до визначеної категорії виплачується допомога. Допомога виплачується власнику житла (будинку чи квартири) на сім’ю через місцеві відділення Ощадбанку та Укрпошти.

— На яку суму допомоги я можу розраховувати?

— Постраждалі родини поділені на три категорії:

І категорія — сім’ї, в яких житловий будинок (квартиру) зруйновано, або він не підлягає відновленню, чи сім’я підлягає відселенню з житлового будинку (квартири) у зв’язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву;

II категорія — сім’ї, в яких пошкоджений житловий будинок’ (квартира) підлягає капітальному ремонту або має істотні пошкодження (непридатні для експлуатації підлога, віконні та дверні блоки, внутрішньобу-динкові мережі газо-, водо-, електропостачання, має місце відшарування зовнішньої або внутрішньої штукатурки);

III категорія — сім’ї, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає поточному ремонту, та втрачено майно.

Уряд виплачує допомогу у три етапи (трьома траншами). Перші два — авансові платежі, третій — остаточна сума допомоги, яка буде розраховуватися індивідуально.

Виплати за першим траншем розпочалися одразу після того, як сталося стихійне лихо, і мали на меті забезпечити постраждалих коштами для існування в перші дні.

Для І категорії допомога з першого траншу складала 5000 гривень, для II категорії — 2500 гривень, для III категорії — 1000 гривень. Щоб надати допомогу якнайшвидше, ці гроші Уряд взяв з резервного фонду, тому суми відносно невеликі.

Другий транш вже був забезпечений коштами з Держбюджету (відповідні зміни до Закону про Держбюджет затвердила на позачерговому засіданні Верховна Рада і підписав Президент), тому допомога за ним виплачується у підвищених розмірах згідно з рішенням Уряду: для І категорії— 50000 гривень, дл_я II категорії — 20000 гривень, для III категорії — 5000 гривень. З цих сум вираховується сума першого траншу, тобто якщо ви належите до III категорії і вже встигли отримати 1000 гривень, за другим траншем ви отримаєте 4000 гривень. Повертати вже отримані кошти не потрібно.

Третій транш (остаточні суми допомоги) виплачується після індивідуального обстеження будинку комісією виходячи з положень

Постанови КМУ №707:

1) для першої категорії постраждалих сімей, виходячи з 2000 гривень за один кв. метр загальної площі зруйнованого житлового будинку (квартири) або житлового будинку (квартири), який не підлягає відновленню, або житлового будинку (квартири), з якого сім’я підлягає відселенню у зв’язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву), для другої категорії — 335 гривень за один кв. метр фактично пошкодженої загальної площі житлового будинку (квартири), який підлягає ремонту. При цьому до розрахунку включається не більше ніж 60 кв. метрів загальної площі житлового будинку (квартири).

2) усім категоріям (першої, другої, третьої) постраждалих сімей незалежно від вже проведених виплат (включаючи і розрахункові розміри виплат за один кв.метр загальної площі), а також іншим постраждалим сім’ям у зв’язку із:

• зруйнуванням та пошкодженням господарських будівель — з розрахунку 50 гривень за один кв. метр загальної площі. При цьому до розрахунку включається не більше ніж ЗО кв. метрів загальної площі будівлі;

• втратою майна в сумі 1 тис. гривень (крім третьої категорії постраждалих сімей, яким зазначена сума врахована в авансовій сумі 5 тис. гривень);

• втратою сільськогосподарської продукції на присадибних ділянках та городах — з розрахунку 50 гривень за одну сотку. При цьому до розрахунку включається не більше ніж ЗО соток загальної площі присадибної ділянки та городу;

• загибеллю:

• великої рогатої худоби—з розрахунку 2 тис. гривень за одну тварину;

• молодняку великої рогатої худоби — з розрахунку 800 гривень за одну тварину;
• свиней — з розрахунку 500 гривень за. одну тварину;
• коней — з розрахунку 2 тис. гривень за одну тварину;
• овець — з розрахунку 300 гривень за одну тварину;
• бджіл — з розрахунку 200 гривень за .одну бджолосім’ю.

Звертаю вашу увагу, що остаточна сума допомоги зменшується на суми авансових платежів, отриманих до цього.

— Представники місцевої влади вимагають грошей за складання актів про збитки та внесення в списки постраждалих. Чи правомірні їхні дії?

— Ні, складання списків є безкоштовним. Посадовець, який вимагає за це грошей — скоює злочин. Повідомляйте про такі факти за лініями довіри МВС у вашому регіоні.

— Куди звертатися, якщо місцева влада відмовляється приймати заяву на отримання допомоги? Що робити, якщо місцева влада не видає призначену допомогу, видає її не в повному обсязі чи затримує виплату?

— Звертайтеся на «гарячу» телефонну лінію Кабміну: 8(044) 256-78-08. Кожна скарга фіксується, одразу ж розглядається представниками відповідальних міністерств та відомств, і вони в обов’язковому порядку вживають заходів проти порушення ваших прав.

— Я — приватний підприємець, який втратив майно внаслідок стихійного лиха. Чи маю я право на допомогу?

— Це питання регламентує Постанова КМУ №707. Допомога у зв’язку з втратою майна фізичним особам — підприємцям, які мали відведені в установленому порядку місця для торгівлі на організованому ринку і фактично здійснювали реалізацію товарів на таких ринках, виплачується в сумі 5 тис. гривень на одну сім’ю, до складу якої входять фізичні особи — підприємці, незалежно від кількості місць, які були відведені в установленому порядку на ринку.

Списки фізичних осіб — підприємців, яким надаватиметься допомога, затверджуються райдержадміністраціями, виконавчими органами міських (міст обласного значення) рад або виконавчим органом Чернівецької міської ради на підставі актів, складених спеціальними комісіями, утвореними облдержадміністраціями або виконавчим органом Чернівецької міської ради. Форма списку затверджена Мінпраці.

На підставі зазначених списків органи соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад або виконавчого органу Чернівецької міської ради оформлюють в установленому порядку документи, необхідні для перерахування коштів за бажанням одержувача допомоги Українському державному підприємству поштового зв’язку «Укрпошта» або Ощадбанку.

Склад спеціальної комісії, форми заяви фізичних осіб — підприємців про надання допомоги у зв’язку з втратою майна, порядок здійснення обстеження втраченого майна затверджуються облдержадміністраціями або виконавчим органом Чернівецької міської ради.

До складу спеціальної комісії повинні бути включені представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, правоохоронних органів, фінансових органів місцевих держадміністрацій та виконавчих органів місцевих рад, депутати місцевих рад, представник постраждалих фізичних осіб — підприємців, представник громадськості. Кабінет Міністрів України працює над подальшим удосконаленням механізму виплат. Ми обов’язково інформуватимемо вас про всі зміни та доповнення.

Телефон довіри управлінь МВС в Івано-Франківській області
Код 0342(2) Телефони 3-24-13, 2-39-73

Share