Проповідь єпарха Коломийського в день ювілею церкви Святого Василія в Рожнові 1 січня 2025 року

Вступ. Преосвященний митрополите Володимире! Всесвітліші і всечесні отці, дорогі в Христі брати і сестри! Вітаю вас християнським різдвяним привітом Христос Рождається! Славіте Його!

І). Найменування Ісуса. Сьогодні розпочинаємо відлік часу за новим календарем. Церква спрямовує увагу людей до Дитятка Ісуса, якому виповнюється восьмий день від народження. Євангеліє від Луки розповідає, що восьмого дня після народження Дитятко Ісус було обрізане і дали Йому ім’я, яке є понад усяке ім’я — Ісус. Обрізання на тілі було знаком приналежності до Божого народу. Тоді Господь Бог дав Авраамові три дуже важливі обітниці. Перша з них сповнилася з народженням його сина Ісаака. Друга обітниця — дати землю нащадкам Авраама і вона була виконана за Ісуса Навина. Третя — в потомстві Авраама благословити всі народи землі (пор. Бут.22:18). Обрізання стало знаком особливого посвячення Богові. Ці люди були відокремлені від решти світу і мали певну місію щодо інших людей на Землі.

ІІ). Друге свято — святого Василія Великого, одного з найбільших Учителів Церкви. Новий Божий народ постає кожний охрещений членом нової Церкви. Всі охрещені стають Богом вибраним народом. Святий Василій Великий практично своїм життям належить до нового християнського народу. Він богослов, єпископ, реформатор монашого життя й автор першого монашого правила. Історія його знає як великого реформатора соціального служіння Церкви.

Постать святого Василія заслуговує більшої уваги. Його особа дала приклад для всіх християн як можна наслідувати Христа, прямуючи дорогою святості. Заклик апостола Павла «Духом ходіте» (Гал. 5:16) у повній мірі реалізувався в особі святого Василія. Адже найважливіша риса християнської поведінки – любов до інших людей, яка виражається у служінні та повазі і спонукає кожного християнина відкрити благодать і силу Хрищення.

Отож, будьмо справжніми виконавцями Слова, не забуваючи про головне у житті, його сенс і пошук Бога у вірі, служінні ближньому, надіючись на Божу благодать, яка дає силу і мужність.

Сьогодні на початку Нового Ювілейного року складаю подяку Господу Богу за Божу опіку над парафією, вірним за будову храму, а Високопреосвященному Архієпископу і Митрополиту Володимиру Війтишину за освячення чудової святині 20 років тому. Нині митрополит приїхав в наше село молитовно подякувати за цю ласку. Богу подяка та слава за цих 20 років плідної праці з дня посвячення.

ІІІ). Третє свято – Ювілейний 2025 рік – це особливий час, який проходить під гаслом «Надія не засоромить». Він нагадує нам про те, що Господь ніколи не покидає свого народу та завжди перебуває з ним. Люди і народ, котрі довіряють Богові, можуть все. Церква закликає нас до прощення і покаянного життя та роздумів про наші стосунки з Богом і ближніми. Потрібно відновити наші зв’язки з Господом через молитву, вчинки любові та милосердя.

Митрополит Андрей Шептицький навчає, що треба бути ощадними, але не скупими! Пам’ятайте, що добра, котрі посідаєте, маєте від Бога, а Бог приказав вам давати милостиню. Пам’ятайте, що кожний дар, убогому даний, Всевишній сприймає на свій рахунок.

Приклад. До імператора Наполеона прийшла мама одного солдата, засудженого на смерть і просила про помилування. Наполеон відповів «Ваш син не заслужив милосердя». Тоді мама відповіла «Милосердя не заслуговується, а його проявляють. Тому я прошу про помилування». Ці слова глибоко вразили серце Наполеона і злочинця простили. Вище законів може бути любов! Вище права – милосердя. Вище справедливості – прощення! Цього досить, щоби не опускатися нижче людського рівня.

ІV). Сьогодні маємо три свята: найменування Ісуса, Василія Великого і Новий Ювілейний 2025 рік, проголошений Папою Франциском. Що об’єднує ці свята? Головне, що єднає всі три свята – це слово любові. Не пусте то слово. Митрополит Андрей Шептицький каже, що хотів би з неба стягнути для вас проміння Сонця любові, що ним є Бог. Знаю, що тепло цього Сонця є єдиним ліком на всі ваші болі. І коли б міг цим теплом обігріти вас, то, напевно полегшив би всі Ваші злидні й терпіння! Бо здається мені, що саме брак любові є джерелом всякої біди та нужди.

Можна придбати чесноту любові, яка буде проявлятися там, де її не було. Христос в Євангелії говорить, як сонце світить на всіх праведних і не праведних, добрих і злих однаково. Такий стан любові набуває людина, коли стає цим сонцем, котре світить на всіх людей і всіх доторкається. Це велика благодать. Чому так завжди шанують святих? Чим вони покоряли людей? Любов’ю і тільки любов’ю.

Якщо ти любиш свій будинок, це не значить, що ти маєш спалити будинок свого сусіда. Якщо ти любиш свій народ, то це не означає, що інші народи погані. Якщо ти любиш себе, то це не означає, що можеш зневажати інших.

Любові навчає Боже Слово – Євангеліє. З цього джерела вчилися любити всі святі. Євангеліє − це Добра Новина, а не добра порада. Бог уже зробив для нас усе, що ми самі бажали, але ми не змогли цього зробити (пор. Рм.7). Від нас потрібно тільки одне: відкинути усе, що противиться Божій волі і прийняти з вдячністю Божу благодать та нею жити. Справжнє життя гідне людини.

V). Теперішній стан в Україні. Господь подарував Україні такі духовні опори як землю, культуру, дивовижну мову. Вони беруть свій початок від Неба. Якщо мати опертя на опори, котрі виходять із землі, то і в землю підеш та й люди затопчуть. Бог не покарав Україну, а вибрав Її. Через Україну Бог звершує велику роботу у світі. Люди не дотримали свого слова, підписавши Будапештський меморандум. Господь тепер пропонує свій союз, тільки нам потрібно його прийняти.

Читаючи Євангеліє на Різдво Христове, чуємо: як Бог допустив Іродові вбити новонароджених всіх немовлят у Вифлеємі? Не знаходимо на це питання простої відповіді. Так само, як не знаходимо відповіді чому сьогодні країна – терорист від повномасштабного вторгнення вже вбила понад 600 наших дітей. Але ще важче зрозуміти чому ми самі українці за 30 років нашої Незалежності вбили через аборт понад 30 мільйонів своїх дітей. Можливо, це саме та значна частина нашого народу, якої нам сьогодні так не вистачає, щоб захиститися від сучасного Ірода. На багато питань не знаходимо відповіді, але не звинувачуймо Бога в усіх людських злочинах.

Бог дійсно в чудесний спосіб сьогодні рятує Свого Сина у Вифлеємі, бо ще не прийшла Його година. Він також буде вбитий через людську злобу, але трохи пізніше.

Митрополит Андрей Шептицький каже, що під впливом Христової науки змінюється цілий світ. Зникають дикі звичаї і стають лагіднішими. Взаємні відносини людей опираються на чеснотах справедливості і любові. Тиранія перетворюється на батьківську владу, завданням якої є добро й батьківська опіка над підвладними. Таким чином, Господь спасе сьогодні усіх нас.

Висновки. Просімо Ісуса Христа через молитви Василія Великого заступитися за наш народ і воїнів в Новому Ювілейному році.

Вітаючи вас, дорогі браття і сестри, з Новим роком, від душі бажаю вам щастя бути завжди з Христом, Який з такою любов’ю кличе усіх струджених й обтяжених до Себе.

Христе, Боже наш сповни радістю і веселістю серця сімей в Україні та забери від них сум і тривогу.

Вітаю усіх вас з найрадіснішим і найсвітлішим святом Різдва Христового! Бажавши усім найголовнішого – миру, здоров’я, любові та добра.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі, Яка прославляється в іконі «Це Мати твоя» береже Україну та наших воїнів.

Господи почуй благання народу України і за молитвами блаженного Миколая Чарнецького допоможи матерям України повернути дітей з війни живими.

Василь Івасюк
Правлячий Архиєрей
Коломийської єпархії
с. Рожнів
1 січня 2025 року

Коломийська єпархія УГКЦ

Share