ЗУНР в історії села Кути

ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, вільний і демократичний розвиток: сьогодні відзначається 106-та річниця проголошення Західноукраїнської Народної Республіки.

Уночі проти 1 листопада 1918 р. українські військові частини під керівництвом Дмитра Вітовського взяли під свій контроль усі головні пункти Львова. Над ратушею був піднятий синьо-жовтий національний прапор.

1 листопада Українська Національна Рада взяла владу в свої руки в Станіславі, Раві-Руській, Коломиї та інших містах Східної Галичини. 4 листопада українці взяли у свої руки владу у Самборі. 11 листопада 1918 p. у Львові Українською Національною Радою був створений виконавчий орган влади (уряд) – Державний секретаріат. Його головою став К. Левицький.

22 січня 1919 року відбувся Акт злуки між ЗУНР та УНР. Але під час тих визвольних змагань молода українська держава не могла вистояти.

Після розвалу Австро-Угорщини і проголошення Західно-Української Народної Республіки у Кутах відбулося багатотисячне віче, у якому взяли участь жителі Кутів та навколишніх сіл. Учасники віча вітали утворення української влади в особі уряду ЗУНР.

Віче на майдані в Кутах.

Віче на майдані в Кутах.

Завдяки невідомому фотографу, який зафіксував учасників віче, ми маємо можливість уявити велич і значення подій осені 1918 року. Велику роль у цих подіях відіграла знаменита родина Стефановичів. Отець Володимир Стефанович був одним із організаторів багатолюдного віча кутчан та жителів навколишніх сіл 1 листопада 1918 року.

Представником уряду ЗУНР на цьому вічі був син о. Володимира – Теодор Стефанович. У короткий час існування ЗУНР о. Володимир, крім виконання обов’язків пароха, був посадником уряду ЗУНР у Кутах.

В пам’ять про віче 1 листопада 1918 року ринковий майдан в Кутах став називатися Вічевим.

Кутська селищна рада

Share