Як збирати гриби: що потрібно знати
Кожного, хто хоч раз побував у лісі, хто хоч раз збирав гриби – того знов і знов приваблює ранішня прохолода лісу, не пекуче сонце, і звичайно, пахучі, красиві, так – саме красиві гриби.
Гриби — це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду. Серед їстівних грибів часто трапляються й отруйні. Кожному відомо, якого лиха можуть накоїти останні.
Так, нещодавно з села Уторопи до реанімаційного відділення КНП «Косівська ЦРЛ» доправили чоловіка та жінку 1957 та 1959 років народження з попереднім діагнозом отруєння грибами.
А тому слід пам’ятати правила збирання грибів:
- Збирайте в лісі лише ті гриби, про які ви знаєте напевне, що вони їстівні.
- Гриби, яких ви не знаєте чи які викликають у вас сумнів, не кладіть у кошик і не пробуйте сирими на смак.
- Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами та інших виробів з подрібнених грибів. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках).
- Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів.
- Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні — викидайте.
- Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
- Ніколи не беріть і не їжте грибів, що мають біля основи ніжки подібне на бульбу потовщення, не куштуйте їх.
- Коли збираєте пластинчаті гриби, особливо сироїжки та лісові печериці, намагайтеся брати їх цілою ніжкою, щоб не допустити помилки, про яку згадано у попередньому пункті.
- Збираючи для засолювання вовнянки, чорнушки, грузді, підгрузді та інші гриби, що мають молочний сік, обов’язково вимочіть їх і добре виполощіть у холодній воді, аби вимити гірку, шкідливу для шлунку речовину. Те саме треба зробити з валуями, сироїжками, що мають їдкий, гіркий присмак, та із свинушками.
- Назбиравши сморжів і зморшків, не забувайте, що їх неодмінно слід перекип’ятити (7–10 хвилин) у воді, щоб виварити отруту; воду після кип’ятіння вилити.
- Ніколи не збирайте і не їжте грибів перестиглих, зморщених, червивих, зіпсованих.
- Не їжте сирих грибів.
Симптоми отруєння грибами: нудота, блювота, болі живота та голови, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, наростаюча загальна слабість, непритомний стан.
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з’являються через 1–4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.
Перша допомога при отруєнні грибами: навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хворого до лікарні.
Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Дещо можна зробити хворому до того, як прийде лікар. Щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, треба як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3–4 склянки солоної води, а тоді визвати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів.
Прийняти активоване вугілля (4–5 пігулок), коли промивні води стануть чистими. Після цього рекомендується дати хворому міцного чаю, кави або молока. Але поки прийде лікар, не годувати. І, звичайно, не можна давати хворому спиртних напоїв, оцет, бо вони сприяють всмоктуванню отрути. Щоб встановити причини отруєння, варто зберегти рештки грибів.
Пам’ятайте народну мудрість: береженого бог береже!
Лікар з загальної гігієни Косівсько-Верховинського міжрайонного
відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
Володимир БОВИЧ
Косівська районна військова адміністрація