У Косові відкрилася виставка колекційних поштівок

Виставку найдавніших поштових фото-листівок з сюжетами Косівщини відкрили у Косівському музеї Гуцульщини. Власну колекцію представив краєзнавець Мирослав Близнюк. Захід приурочений до Дня міста та 600-ліття першої писемної згадки про Косів.

На виставці експонуються 352 поштові картки, датовані 1880–1939 роками. Збірка є своєрідним фотоархівом Косова та околиць. Тут можна побачити і тогочасні твори народного мистецтва, портрети жителів краю, сцени обрядовості та побуту.

Найстарішим світлинам з колеції 144 роки. Це «Вид Косова» та «Циган з Косова» авторства Юліуша Дуткевича. Перша світлина з краєвидом Косова була виставлена 1880 року на Етнографічній виставці в Коломиї. Один з двох залів виставки присвячений творчості Миколи Сеньковського.

«Ці поштівки потрапили до колекції від багатьох людей, – розповідає пан Мирослав, – якісь я купив, якісь були мені подаровані, з кимось ми обмінялися. Я вдячний цим людям, у мене є їх поіменний список – це 49 осіб». Приблизно третю частину фотокарток колекціонер придбав у Польщі. «Вони повернулися назад. Я хотів, щоб фотокартки, присвячені Косову були тут» — каже Мирослав Близнюк.

Для гостей презентації краєзнавець влаштував лекцію на тему «Філокартії з часів Австро-Угорської імперії (1880–1914 рр.)». Пан Мирослав розповів багато цікавих фактів про видавництво листівок цього періоду.

За останніми дослідженнями, «косівські» сюжети друкували 32 видавці з 11 міст. Крім Косова, такі картки виготовляли в Кутах, Коломиї, Станіславові, Чернівцях, Львові, Кракові, Празі, Самборі, Стрию та Калуші. Найбільша кількість видавців цих сюжетів була у самому Косові. Виготовленням поштівок переважно займалися власники крамниць. Великих накладів тоді не було. Картки передруковувались маленькими партіями. Тому для колекціонерів ці речі мають особливу цінність.

Пан Мирослав поділився віднайденою інформацією про окремих видавців австрійського періоду. Проаналізував, які сюжети та локації були найбільш поширеними. Розповів про тогочасну практику збору коштів на будівництво громадських споруд за допомогою листівок.

Наприкінці зустрічі організатори заходу анонсували ще одну тематичну лекцію Мирослава Близнюка. Відбудеться вона при закритті виставки (дату і час опублікують згодом). Тема лекції: «Філокартії з часів Польської Республіки (1918–1939 рр.)».

Виставка колекції поштівок діятиме у Косівському музеї протягом двох місяців. Вхід за музейним квитком.

Авторка допису Вікторія Яремин
Автор фото Роман Рудник
Share