Перша допомога при нирковій кольці

Ниркова колька — це напад гострого болю, який вважається одним з найсильніших, інтенсивних і виражених серед всіх інших.

Больовий синдром, що виникає, неможливо терпіти, в деяких випадках людина навіть може перебувати в шоковому стані.

Ниркові кольки не є самостійними захворюваннями — це синдром, який вказує на розвиток якоїсь патології у сечових шляхах.

Основний прояв синдрому — гострий біль, що порушує спокій людини, роблячи здійснення навіть найпростіших рухів майже неможливим. Перша допомога при нирковій кольці полягає в тому, щоб максимально швидко усунути больовий синдром.

Можливі причини розвитку ниркової кольки

Напад ниркової кольки може бути спровокований певними патологічним станами, серед яких:

 • сечокам’яна хвороба, яка протікає тривало і з ускладненнями;
 • порушення процесу мінерального обміну;
 • прогресування гострого або загострення хронічного пієлонефриту;
 • розвиток нефроптозу;
 • прогресування гідронефрозу;
 • пухлини доброякісного і/чи злоякісного характеру, розташовані в ділянці нирок;
 • патології, пов’язані з функціонуванням простати в чоловіків.

Лікування ниркової кольки полягає у з’ясуванні причини і проведенні необхідних лікувальних заходів при діагностованих захворюваннях.

Ознаки розвитку

Найвираженішою ознакою синдрому є гострий біль у поперековій ділянці. Хворий навіть при зміні положення тіла не відчуває полегшення, у деяких випадках біль може стати ще сильнішим, набути пульсуючого характеру.

Лікарі наполягають, що при нирковій кольці необхідно якомога швидше звернутись за кваліфікованою медичною допомогою — при інтенсивному розвитку синдрому може виникнути больовий шок.

Окрім больового синдрому, цей процес може супроводжуватись ознаками загальної інтоксикації організму: тремор (сильне тремтіння) верхніх і нижніх кінцівок, нудота, блювання, загальна слабкість, порушення свідомості.

Невідкладна допомога при нирковій кольці необхідна ще й тому, що на тлі синдрому може виникнути парез (параліч) кишківника. Це відбувається виключно на рефлекторному рівні, проявляється утрудненнями у відходженні газів, закрепами та сильним здуванням живота.

Перша допомога

Цей синдром завжди потребує термінового медичного втручання. Причому викликати фахівця необхідно навіть якщо симптоми ниркової кольки стали менш вираженими чи зовсім зникли.

Річ не тільки в тому, що необхідно зняти больові відчуття ниркової кольки — лікар має обстежити хворого, з’ясувати істинну причину появи синдрому і, за необхідності, здійснити екстренну медичну допомогу (наприклад, при гострому апендициті чи позаматковій вагітності).

Невідкладна допомога при нирковій кольці полягає в дотриманні трьох умов.

 1. Викликати лікаря.
 2. Забезпечити хворого теплом. Його можна помістити в гарячу ванну, але тільки в сидячому положенні. Перед цим необхідно переконатись, чи немає протипоказань до гарячої ванни (серцево-судинні захворювання в анамнезі, вагітність), в такому разі можна застосувати теплу грілку.
 3. Якщо ниркова колька — зліва, хворому можна дати спазмолітики, знеболювальні.

Що робити при нирковій кольці справа, може вирішувати тільки лікар. У цьому випадку хворому ні в якому разі не можна давати знеболювальні препарати, оскільки причиною синдрому може бути прогресування гострого апендициту чи закупорка жовчної протоки.

Знеболювальні засоби в такому випадку «зітруть» клінічну картину, лікареві буде проблематично з’ясувати справжню причину.

Лікування

Не існує єдиної схеми терапії при синдромі, який розглядається, бо конкретні призначення лікар робить тільки після проведення повноцінного обстеження. Лікування ниркової кольки — це невідкладна допомога для полегшення стану хворого.

Лікування ниркової кольки, яка супроводжується високою температурою тіла, не можна проводити в домашніх умовах — швидше за все, цей синдром свідчить про розвиток гострого пієлонефриту, а це потребує негайної госпіталізації. Будь-які теплові процедури категорично протипоказані.

Коли необхідна госпіталізація хворого з нирковою колькою:

 • прийом знеболювальних лікарських препаратів не зменшує больовий синдром;
 • відсутність сечі — це належить до важкого ускладнення, яке означає закупорювання сечових шляхів і може призвести до втрати нирки;
 • ниркова колька під час вагітності;
 • у людини є тільки одна нирка;
 • больовой синдром інтенсивний і спостерігається з обох сторін.

Як лікувати ниркову кольку, може визначити тільки лікар на основі анамнезу хвороби пацієнта, його загального стану і отриманих даних обстеження.

Підготував Сергій Глебчук, сімейний лікар.
«Гуцульський край», №1, 5.01.2024 р.

Share