Тут майже в кожній хаті пахне сиром

Село Брустури здавна славилося на всю Гуцульщину своїми сирними іграшками. І так досі є: хто тримає корову, той точно робить сирні коники, баранці, косички, курочки… Хоча красиві і смачні фігурки вдаються не кожному, до того треба мати чуття в руках.

Понад сотню років тому в селі Брустури Космацької громади, що на Івано-Франківщині, почали робити сирні коники. Місцеві жителі пропонують внести цей виріб до переліку нематеріальної культурної спадщини України. З цієї нагоди 28 липня ц.р. в селі провели мистецьку конференцію. На ній майстрині презентували сирні коники та інші фігурки цього незвичного елементу нематеріальної спадщини регіону.

На запрошення Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Космацької сільської ради та Науково-методичного центру культури і туризму Прикарпаття була запрошена у якості експерта,разом із своїми колегами директором Буковинського центру культури і мистецтва, членом Експертної ради з НКС при МКІП Миколою Шкрібляком та головою Експертної ради з НКС при МКІП Валентиною Демʼян взяти участь у науково-практичній конференції та представити елементи НКС Київщини та урочисто відкрити іменну вивіску на помешканні Заслуженої майстрині народних промислів України Марії Матійчук та презентації комплексу майстер-класів.

Довідка: Ще з середини ХХ століття практично кожна сім’я в Брустурах була задіяна у виробництві сувенірів. Колись відомий радгосп «Брустурівський» процвітав завдяки розвитку сувенірної продукції, а село було одне з найбагатших на Гуцульщині. У Брустурах протягом XIX і XX століть жили і працювали кілька поколінь різьбярів, цим ремеслом займалися навіть жінки. Художні вироби брустурівців часто вирізнялися строкатістю матеріалів, що використовувалися для інкрустації: кольоровий каучук, перламутр, порцелянові намистинки, фарбоване дерево…

І якщо сувеніри робили в багатьох селах, то по сирні іграшки їхали саме в Брустури. Село називали столицею сирних коників. У кожної майстрині завжди різні коники.

До прикладу, сирні іграшки Марії Петрів люди називають ювелірною роботою: дуже акуратні, красиві. Та ще й вміє зліпити великого коня, а то далеко не кожна майстриня вміє,бо треба мати чуття в руках. Вона має. Процедура створення сирного коника потребує навичок, спеціально заготовленого сиру та абсолютної чистоти під час роботи.

28 липня ц.р. У Брустурах відбулась науково-практична конференція, також майже 60 майстринь для цієї події місяць створювали сирні коники. Для цього знадобилося приблизно 100 кг сиру.

Село Брустури славиться і своїми неймовірними краєвидами. Тут знімали фільми «Гори димлять», «Час збирати каміння», «Поза межами болю», тут гостювали Франко і Параджанов.

Сердечно дякую за чудовий прийом і організацію події голові Космацької сільської ради Дмитру Мохначуку, заступниці Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Мирославі Корнелюк та Марії Гринюк — однієї з тих, хто доклав усіх зусиль, щоб у 2020-му Косівська мальована кераміка увійшла до спадщини ЮНЕСКО, заслуженій діячці мистецтв України, всій Космацькій громаді та майстрам з виготовлення сирного коника.

Влада Литовченко, Марія Гринюк, Valentyna Demian

Share