Що таке інсульт і як його розпізнати

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку.

Інсульт виникає, коли судину, якою кров переносить кисень і поживні речовини, блокує тромб (бляшка) або судина розривається. Коли це відбувається, частина мозку не отримує з кров’ю кисень та поживні речовини і, як наслідок, починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності, у деяких випадках — до смерті.

За якими ознаками можна запідозрити інсульт у іншої людини або у себе. Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

М (мовлення) — попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.

О (обличчя) — одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

З (запаморочення) — поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

О (очі) — у людини раптово порушився зір на одне або обидва ока, наприклад, предмети, на які вона дивиться, — двояться.

К (кінцівки) — слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час — якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4–5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких і незворотних наслідків.

Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого — інсульт, негайно телефонуйте за номером 103.

Share