Поліомієліт повернувся в Україну

1 лютого 2022 року в Україні розпочалася загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей від поліомієліту. Центр громадського здоров’я закликає батьків пам’ятати про Календар профілактичних щеплень і задля збереження здоров’я малюків не пропускати жодне з них.

Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба торік повернулася в Україну.

Що таке поліомієліт

Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Майже у 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.

Як передається поліомієліт

Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду. Поліовірус також може залишатися на іграшках і побутових речах, яких торкалися інфіковані люди.

Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти віком до шести років, проте він загрожує дітям будь-якого віку, якщо вони не були повністю вакциновані.

Якими є симптоми поліомієліту

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

  • У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг, але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
  • У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
  • Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.

Які ускладнення може зумовити поліомієліт

Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. Після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються. Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від цієї недуги!

Ліків проти поліомієліту немає. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація. В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно, відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:

  • у 2 місяці — перша доза;
  • у 4 місяці — друга доза;
  • у 6 місяців — третя доза;
  • у 18 місяців — четверта доза;
  • у 6 років — п’ята доза;
  • у 14 років — шоста доза.

Ці шість доз вакцини формують імунітет до поліомієліту до кінця життя. Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення узагалі

Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.

Пам’ятайте! Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.

Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.

Бережіть себе та своїх дітей. Вакцинуйтеся!

Л. Гавронська,
завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».

«Гуцульський край», №5, 4.02.2022 р.

Share