Ринок землі працює: скільки коштує гектар і як продати землю?

У середині жовтня Держгеокадастр підсумував перші сто днів роботи ринку землі. Попри страхи опонентів продажу землі, масового скуповування не відбулося. Українці не поспішають продавати паї, тож ділянки купують дорожче за їхню нормативну оцінку. Детальніше дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Продано понад 60 тисяч гектарів

За даними Держгеокадастру, з 1 липня по 9 жовтня цього року в Україні було відчужено 28 288 земельних ділянок загальною площею 70,57 тис. гектарів. Більшість сільськогосподарських земель — 61,22 тис. га — були передані у власність за договорами купівлі-продажу. Для ведення товарного с/г виробництва було продано 32,07 тис. га.  Як розповів міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко, середньозважена ціна за 1 га ділянки для товарного сільського господарства становила 32 857 грн.

«Якщо брати загальну цифру всіх транзакцій земель сільськогосподарського призначення, то середня вартість одного гектара, станом на 9 жовтня, становить 43 879 грн. Але якщо ми робимо середньозважену вартість одного гектара землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, то мова йде про 32 857 грн. А якщо говоримо про середньозважену вартість для ведення особистого селянського господарства — мова йде про 33 000 грн», — сказав Лещенко і наголосив, що ціна ділянок значно дорожча за нормативну оцінку.

За даними Держгеокадастру, найменший розмір відчуженої ділянки — 0,0004 га (у Полтавській обл.), найбільший — 74,28 га (у Київській області).

Як продати земельну ділянку?

Закон дозволяє всім українцям, які мають паї, продати їх. Але для цього власники повинні мати всі необхідні документи на землю. Найперше — це Державний акт про право власності. На підтвердження реєстрації права власності необхідно мати також витяг (свідоцтво) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а на підтвердження внесення даних до Державного земельного кадастру — витяг із цього кадастру.

Інформацію про ділянку можна перевірити на сайті https://map.land.gov.ua/. Для цього потрібно ввести у пошук кадастровий номер земельної ділянки.

Для продажу потрібен також витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку і звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки. Вартість землі не може бути меншою за нормативну оцінку. Продавець і покупець повинні надати свої паспорти та ідентифікаційні коди. Якщо вони у шлюбі, то слід додати нотаріально завірену згоду подружжя на укладення договору і свідоцтво про шлюб.

Варто зауважити, що для продажу власнику потрібен банківський рахунок, оскільки оплата буде здійснюватися безготівково. Угоду про купівлю/продаж землі укладає нотаріус. Він перевіряє достовірність документів і допомагає правильно оформити угоду. Послуги нотаріуса сплачуються за домовленістю сторін.

Нотаріуси кажуть, що ажіотажу щодо продажу сільськогосподарської землі зараз немає. І наголошують, що закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям, а українці можуть придбати не більше 100 га в одні руки.

«Гуцульський край», №45, 5.11.2021 року

Share