Лісівники працюють для майбутніх поколінь

Ліси — безцінне багатство нашого краю. Державне підприємство «Кутське лісове господарство» виконує почесну і відповідальну місію — їх берегти, охороняти і примножувати.

Попередні покоління лісівників залишили нам у спадок високопродуктивні лісові масиви. Ми, у свою чергу, повинні передати нащадкам гарні заліснені Карпати, щоб нас також згадували добрим словом.

У нас, лісівників, багато завдань. На кожній ділянці лісогосподарської справи працюють досвідчені спеціалісти. Для цього потрібні високоякісні сіянці лісоутворюючих порід — смереки, ялиці, бука і дуба. Кожне лісництво їх вирощує з елітного насіння у своїх розсадниках. У базових розсадниках Косівського та Яблунівського лісництв облаштовуємо великі сучасні теплиці, де будемо вирощувати посадковий матеріал за передовими технологіями — із закритою кореневою системою. Це гарантує високу приживленість молодих дерев.

Під час осінньої лісокультурної кампанії, яку щойно розпочали, плануємо створити нові лісові культури на площі 5 га. Доглядаємо лісові культури, висаджені у попередні роки, поки молоді дерева не наберуть достатньо сили самостійно зростати.

Минулого року стихія завдала нашим лісам великої шкоди. Цього року під час проведення лісокультурної кампанії на місці буреломів у Космацькому лісництві було вперше започатковано посадку саджанців із закритою кореневою системою, що практично 100-відсотково дало приживленість висадженого посадкового матеріалу. Завдяки невтомній праці наших лісівників на місці вітровалів вже підростає новий ліс. Дякуємо усім, хто долучається до лісопосадки.

Завдяки отриманому восени минулого року екскаватору ЮВ-205 відбудовуємо лісові дороги, зруйновані стихією у 2020 році. Вони дадуть змогу, окрім всього, дієво запобігати лісовим пожежам. На сьогоднішній день відновлено майже 50 км лісових доріг.

Охорона лісу від вогню — дуже важлива ділянка нашої роботи, якій ми приділяємо значну увагу. ДП «Кутський ЛГ» у цьому році закупив 6 ранцевих вогнегасників і цистерну для перевезення води.

У нашому лісгоспі практично немає рубок головного користування. Дров’яну деревину, необхідну для опалення для населення, шкіл і садочків, заготовляємо від рубок формування та оздоровлення лісів — минулого року заготовлено 10,8 тис. кубометрів деревини.

Ліси, як і люди, хворіють, тому єдиний спосіб їх оздоровлення — забрати ушкоджені дерева. Визначати причини лісових хвороб і методи боротьби з ними нам допомагають провідні вчені лісової галузі з профільних науково-освітніх закладів країни. Для ефективного вирішення лісогосподарських виробничих питань при нашому лісгоспі діє науково-технічна рада, до якої, окрім науковців, увійшли голови фомад. Співпраця з місцевими радами дуже важлива. Адже ліс — це наше національне надбання, і турбуватися про нього ми повинні разом.

Значна частина лісів району — заповідна. На території нашого лісгоспу є 9 об’єктів природно-заповідного фонду: заповідні урочища, дендрологічний парк, лісові і ландшафтні заказники. Проводимо наукову роботу. Беремо під охорону унікальні дерева і лісові комплекси.

На сьогоднішній день під керівництвом професора Львівського лісотехнічного університету М.І.Сороки займаємось детальним вивченням старовікових дерев в’яза гірського, які зростають в кВ. 31 Косівського лісництва, вік яких майже 200 років. Вони пережили «голландську хворобу» та є унікальними об’єктами наукових досліджень. У найбільш мальовничих куточках облаштовуємо для відвідувачів і туристів рекреаційні місця.

6 серпня цього року ДП «Кутське ЛГ» брало участь в обласних змаганнях звальщиків лісу на базі Ворохтянського лісгоспу, де вперше взяла участь представниця жіночої статі, інженерка з реалізації ДП «Кутське ЛГ» І.Я.Гринюк.

Дбаємо також про культурне дозвілля. Влітку цього року за підтримки профспілкового комітету ДП «Кутське ЛГ» відбулося сходження працівників лісгоспу на гору «Піп Іван».

Ведемо мисливське господарство. Бо ліс — це домівка звірів і птахів. Серед завдань єгерської служби — турбуватися про звірів, підгодовувати їх взимку. А головне — боротися з браконьєрами. Приємно відзначити, що у нас зросла популяція оленя шляхетного та козулі. Є червонокнижні рисі, дикі коти, ведмеді.

Не забуваємо і про те, що ліс — це наша славна історія, в яку вписані сторінки звитяжної боротьби УПА за самостійність України. Кожного року до свята «Покрови» відновлюємо криївки та пам’ятні місця. Минулого року відновили криївку «Кичери» у кВ.12 Косівського лісництва. Тепер плануємо відновити старшинську школу в урочищі «Завоєли» Космацького лісництва, на базі якої заплановано провести військово-спортивні навчання і змагання, а також вона має слугувати осередком реабілітації учасників АТО і ООС, яка є вкрай необхідною у зв’язку із складною ситуацією на східних кордонах України.

Загалом приділяємо велику увагу патріотичному та екологічному вихованню молоді. На базі «Криївки-музею» в с. Пістині проводять навчання та військовий вишкіл з учнями старших класів. При Пістинському ліцеї здавна успішно працює шкільне лісництво, яке неодноразово займало призові місця на обласних та всеукраїнських змаганнях. Лісівничі гуртки стали улюбленим місцем змістовного дозвілля для школярів багатьох навчальних закладів нашого району та області.

Для проведення фахових занять з учнями обгіаштовано кабінет шкільного лісівництва найсучаснішими стендами та матеріалами.

Наші гори вкриті розкішними лісами, і в цьому заслуга нашого лісогосподарського підприємства та невтомна праця попередніх лісівників.

Наближається професійне свято — День працівників лісу, яке будемо святкувати 19 вересня. Кращі працівники нашого підприємства будуть нагороджені грамотами та пам’ятними відзнаками.

Дякую усім працівникам Кутського лісгоспу, ветеранам і шкільним лісництвам за їхню роботу, адже їхній внесок у розвиток лісового господарства є вкрай важливим. Бажаю здоров’я і добра, миру і щастя лісівникам і їхнім родинам.

Ми докладемо усіх зусиль, щоб ліси нашого району й надалі милували своєю природною красою, були гордістю нашого краю.

Андрій Ониськів,
в. о. директора ДП «Кутське ЛГ»
«Гуцульський край», №38, 17.09.2021 року

Share