Подарунок до Дня Незалежності України

Минулого року в Косові відбулась цікава конференція з промовистою назвою «Ґердан — спадщина віків». На конференції вирішили підготувати необхідну документацію для внесення елемента нематеріальної культурної спадщини «Традиція виготовлення жіночої народної прикраси — Ґердану» до національного переліку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

У рамках XXVII міжнародного гуцульського фестивалю, який мали проводити в Косові у вересні 2020 року, планували встановити рекорд |на найбільшу кількість учасників у ґерданах. Карантин вніс корективи щодо втілення в життя цієї ідеї. Проте Косівська районна організація Союзу українок, очолювана досвідченою і талановитою союзянкою Анною Богдан, вирішила поступово все-таки втілювати в життя цю важливу справу.

Згуртували майстринь ґердану, зібрали чималу колекцію. Слід наголосити на тому, що в особистих фондах Анни Богдан є чимало прекрасних ґерданів, одному з яких понад 200 років. І навіть у свої досить зрілі роки майстриня продовжує займатись цим мистецтвом і щиро мріє залишити для нащадків історичну пам’ятку — Музей ґердану Косівщини.

Відкриття Музею ґердану Союз українок Косівщини планує присвятити 30-річчю проголошення Незалежності України. Наразі триває ремонт приміщення, яке знаходиться в центрі міста на вулиці Незалежності, 53, в крамниці Союзу українок.

Велику допомогу надає в цьому відома мисткиня, уродженка села Прокурави Марія Чулак. З нетерпінням чекають союзянки відкриття Музею ґердану. Адже незабаром, сподіваємося, тисячі туристів і гостей нашого писанкового краю будуть мати змогу милуватись різнобарв’ям старовинних і сучасних виробів з бісеру. Бо саме в музеї збережеться для нащадків наша історія. Саме тут планують проводити екскурсії і майстер-класи відомих майстрів Гуцульщини. І поки що, це буде єдиний у світі Музей ґердану.

Додатково про відкриття музею союзянки повідомлять у пресі. Звичайно, хочеться, щоб його відкриття відбулося напередодні Дня Незалежності нашої держави. Це буде гідний і вагомий подарунок.

Лідія Безпалова,
заступниця голови Союзу українок Косівщини.

«Гуцульський край», №21, 21.05.2021 року

Share