Усиновлюйте за покликом серця

Кожна дитина має право зростати в сімейному середовищі. На жаль, в Україні понад 100 тисяч дітей позбавлені сімейного затишку і мешкають у різних інтернатних закладах, їх кількість щороку зростає.

Чимало діток з цих установ мають батька чи матір (або обох), проте отримали статус соціальних сиріт, адже рідні покинули їх напризволяще. Саме цій категорії маленьких співвітчизників і приділяється вся увага суспільства. Діти, позбавлені батьківського піклування, повинні мати сім’ю, насамперед, в Україні. Згідно з Указом Президента, 2008 рік оголошено Роком підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 9 місяців цього року в Україні під опіку і піклування влаштовано 10236 дітей. Це на 2 тисячі більше, ніж торік. Сьогодні в державі функціонують 348 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 2335 сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2216 прийомних родинах перебуває 3701 дитина.

Хто може бути усиновителем? Як ним стати?

Ці питання регулює Сімейний Кодекс України. Усиновителем може бути повнолітня дієздатна особа, старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на 15 років. Усиновлювачами можуть бути подружжя або один із подружжя за умови згоди іншого на усиновлення. Усиновлювачем може стати і самотня людина. Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі. Сімейний Кодекс України регулює багато питань, пов’язаних з процесом усиновлення, і їхній докладний опис неможливий на сторінках газети.

Проте з усіма питаннями допоможе розібратись служба у справах дітей, яка діє у нашому районі. Вона веде облік дітей, які можуть бути усиновлені, та осіб, які бажають усиновити дитину, здійснює постійний контроль за дотриманням прав дітей після усиновлення.

В даний час на обліку перебуває 26 дітей, які можуть бути усиновленими, та 120 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них під опікою та піклуванням перебувають 87 дітей, 18 знаходяться в інтернатних закладах області, 9 — у прийомних сім’ях. В районі функціонують 2 прийомні сім’ї та створено дитячий будинок сімейного типу, до якого влаштовано на виховання та спільне проживання 6 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 2008 року усиновлено 6 дітей, які перебувають на обліку служби у справах дітей. З метою всебічної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спільно з «Нью-Йоркським Товариством Допомоги дітям-сиротам в Україні» надано спонсорську допомогу 17 дітям.

27 листопада в Києві відбувся Всеукраїнський форум усиновлювачів. На ньому був присутній Президент України Віктор Ющенко. Він запевнив, що як Президент постійно дбатиме про захист прав українських дітей і послідовно підтримуватиме всі корисні ініціативи у цій справі. «Це — справа життя. Це — справа майбутнього. Це — справа Української держави», — сказав Віктор Ющенко. Президент повідомив, що підтримав ініціативу громадськості та Міністерства сім’ї і своїм Указом оголосив в Україні День усиновлення 30 вересня, коли весь християнський світ відзначає свято Віри, Надії і Любові та їхньої матері Софії.

Проте цілком зрозуміло, що ніяка соціальна програма уряду не зможе змусити українців відкрити свої серця для добрих вчинків. Це справа кожної людини — допомогти дітям, позбавленим батьківського піклування. І нема більшої нагороди, ніж щасливі очі дитини, які щиро подякують за тепло і любов, які ми здатні їм подарувати.

О. Буратинська,
провідний спеціаліст служби у справах дітей

Share