Пластун Петро Кузьмич Мацьоцький

Петро Кузьмич Мацьоцький з села Хімчин Косівського району – громадський діяч 20-30-х років ХХ століття, один з перших пластунів у своєму селі.

Народився 28 січня 1910 року в селі Хімчині – помер 31 січня 1989 року в Косові.

У 20-х роках був пластуном. Відзначився тим, що, довідавшись із часопису «Сільський господар» про техніку розведення шовкопрядів, сам змайстрував верстат і взявся за працю. Це була його пластунська робота, яку високо оцінив провідник Косівського «Пласту» Михайло Горбовий. Виручені гроші йшли на потребу «Пласту».

Збережена фотографія Михайла Горбового з його автографом: «Дорогому братові Місяцеві, пл. учасникові і провідникові товариства «Медведя» в Хімчині на спомин і в доказ признання за працю, «Чорногірський Вітер» («Місяць» і «Чорногірський вітер» – пластунські псевдо П.Мацьоцького і М.Горбового. «Медведі» – назва хімчинського пластового гуртка, що входив до 25-го пластунського куреня ім. М.Павлика).

Про Петра Мацьоьцького як одного з перших пластунів у 1925 році в Хімчині згадує Михайло Горбовий і в своїй «Хроніці».

На початку 30-х років Петро Мацьоцький підпадає під вплив комуністів, з 1931 року – член комсомолу, а з 1932 року – член КПЗУ, брав активну участь у розповсюдженні комуністичної літератури. Тричі був арештований польською владою, в 1935 році його засуджено до 5-ти років ув’язнення і 10-ти років позбавлення громадянських прав.

Після війни мешкав у Косові, працював бухгалтером, згодом – касиром кінотеатру. Його участь у громадсько-політичному житті обмежувалася спорадичними виступами зі спогадами.

Був працьовитою, скромною людиною, мабуть, досить розчарованою «реальним соціалізмом». Виховав з дружиною семеро дітей. Написав багату фактами історію Хімчина (зберігається у машинописі), варту доопрацювання та видання.

Джерело – книга Ігоря Пелипейка «Косів: люди і долі», 2001 рік.
Косів. Імена

Share