Ризикував життям, але продовжував рятувати людей у Маріуполі

Уродженець села Пістиня Олександр Морський присвятив служінню Батьківщині понад 26 років. Після закінчення у 1998 році навчального закладу у Севастополі він став морським прикордонником — служив спочатку в Одесі, а у 2000-му році продовжив службу в Маріуполі. Там зустрів майбутню дружину. Звільнився в запас у званні капітана II рангу в 2019-му році. А 24 лютого минулого року знову одягнув однострій.

«Я ще був удома, коли подзвонила сестра і сказала, що почалося вторгнення. Ми спочатку не повірили, але увімкнули телевізор і побачили, що дійсно так і є. Важко було в це вірити…» — розповідає чоловік.

Відразу поїхав до свого загону морської охорони. Вихід у море уже був заблокований ворожими кораблями.

«Ми зайняли оборону в порту Маріуполя, щоб не дати можливості ворогу туди зайти і висадити десант. Крім того, наш підрозділ брав участь і в обороні міста. Безпосередньо в порту я перебував десь до 17 березня. Потім постала потреба надавати допомогу на інших ділянках, тому з групою побратимів ми вибули на «Азовсталь», де я і залишився. Там потрібна була людина, яка вміла керувати катером, оскільки на той час сухопутного з’єднання вже не було. Необхідна була комунікація з «Азовсталлю», бо там розташовувалася основна база», — пригадує Олександр.

Він перевозив особовий склад зі спорядженням, боєприпаси, поранених побратимів, іноді й цивільних, що не встигли виїхати з міста, яке ворог нещадно зрівнював із землею.

«Нас було дві групи. Працювали 10 днів по 12 годин — із 17-го до 27-го березня. Усе запам’ятати було просто неможливо. Не розпитував, хто і як був поранений, оскільки час був дорогий, треба було рятувати життя людей. Під час чергового рейсу у наш катер влучила ракета. Я отримав поранення, втратив руку і, на жаль, на цьому закінчилася моя місія. Тоді загинули четверо військо-вослужбовців, серед яких — і мій побратим Володимир. З Божою допомогою вдалося врятуватися. Мабуть, шолом і бронежилет також свою роль відіграли», — зазначає Олександр.

Ліву руку, розтрощену до ліктя, ампутували у шпиталі на «Азовсталі». Після виходу звідти потрапив у полон у сумнозвісній колонії в Оленівці.

«Наскільки я зрозумів, її готували до знесення — були демонтовані всі комунікації, вибиті вікна, побиті двері, багато сміття. Як годували? Свині краще їдять. Каша вперемішку з якоюсь рибою старою, квашена капуста, яку важко було назвати такою. З тієї капусти варили так звані щі… Вдавалися до психологічного тиску, намагалися вербувати. Пропонували записати відео із закликом до Збройних сил здаватися в обмін на гарантії, що я залишуся жити в Маріуполі і ніхто мене не чіпатиме. Я сказав, що в їхній країні жити не зможу», — каже Герой.

Періодично з колонії в Оленівці полонених вивозили в інші місця утримання. Менше людей — легше контролювати.

Одного дня зрадник, який перейшов на бік окупантів у 2014-му році і охороняв українських бранців, повідомив, що їх повезуть на обмін.

«Перший раз ми, готові до обміну, просиділи в окремому приміщенні усю ніч, але нас нікуди не повезли. А вдруге нас зібрали вже 29-го червня. Спочатку прибули у Донецьк, а звідти вирушили до Василівки», — згадує офіцер.

Увесь цей час дружина Олександра перебувала у Маріуполі, оскільки змушена була доглядати хвору маму. І усі три місяці — від поранення і до звільнення чоловіка з полону — вона не чула його голосу і не знала його долі…

Наразі Олександр служить на Львівщині. Йому надали нову службову квартиру. А кілька тижнів тому офіцер отримав механічний протез. Олександр вчиться ним керувати, зазначає, що з достатніми навичками можна підіймати і переносити деякі предмети.

«Певний час доведеться використовувати такий, у майбутньому розраховую отримати біонічний. Намагаюся жити повноцінним життям, принципово усе стараюся робити самостійно», — зазначає він.

За свої героїчні дії Олександр був удостоєний ордена «За мужність» III ступеня, який йому вручив виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ України Ігор Клименко.

Західне регіональне управління Держприкордонслужби України.

Share