Юрій Джуранюк — музейник, етнограф, краєзнавець

Юрій Йосипович Джуранюк — музейник, етнограф, краєзнавець, знавець історії Косова та Гуцульщини, народного та класичного мистецтва, автор багатьох цікавих статей на ці теми.

Народився 10 листопада 1947 (у книзі Ігоря Пелипейка вказано 1948) року в місті Косові.

Урочище «Три сосни» під Сопкою. Фото: Юрова Наталія

Урочище «Три сосни» під Сопкою. Фото: Юрова Наталія

Закінчив Косівську середню школу та Івано-Франківський педагогічний інститут (1976 р.). Був завідувачем Косівського етнографічного музею (музею проти неба), створеного в 1960-х роках в урочищі «Три сосни». Туди перевезли дві гуцульські хати з Яворова, одна з них належала славному різьбяреві Василеві Шкрібляку.

До відкриття музею доклали зусиль З.А.Сагайдачна, Г.Я.Кива (працівник райкому КПУ), Л.Д.Дударенко (голова районного Товариства охорони пам’яток) та інші. Згодом одна з хат згоріла, але її відбудували.

У 1974 році музей через відсутність коштів ліквідували, хати передали турбазі, а експонати – Косівському відділенню Коломийського музею. Туди перейшов працювати і Юрій Джуранюк. Зібрав і систематизував великий матеріал про майстрів гуцульського мистецтва та митців, пов’язаних із нашим краєм.

Інформація з книги Ігоря Пелипейка «Косів: люди і долі», 2001 рік.

P.S. Юрій Джуранюк і зараз працює у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Джерело: Косів. Імена

Коментарі читачів сторінки «Косів. Імена»:

  • Мирослав Радиш: «Юрія Йосиповича постійно запрошують рецензентом дипломних робіт випускників Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва».
  • Анічка Фартушинська: «Людина – енциклопедія народного мистецтва! Його можна слухати безкінечно!».
  • Оленка Петрук: «Дуже скромний, мудрий, харизматичний, знаючий чоловік, рада що його знаю! Від Юрія Йосиповича можна багато навчитись цінного і неповторного! Його можна слухати до безкінечності! Дуже поважаю його, він найкращий! Працювати з ним – велике задоволення і щастя!»
  • Олена Прокоп’юк: «Це Особистість нашого краю. Його ні з ким не можна порівняти. Юрій Йосипович – такий Єдиний у Цілім Світі. Моїй радості немає меж, що я знайома з ним. Юрка дуже любили мої батьки – Дмитро і Василина Шкрібляки… З історії родини Шкрібляків я й одну соту частинку не знаю того, що Юрій Йосипович може оповісти».
  • Ярослава Ткачук: «Юрій Йосипович – інтелігент, інтелектуал, надзвичайно педантичний науковець і харизматичний музейник. Велике щастя знати, спілкуватись, вчитись і працювати з ним, Людиною великої людяності».
  • Оксана Гордійчук: «Як я люблю його розповіді, як цікаво і «смачно» Юрій Йосипович уміє розповідати, особливо про свого батька/ Юрію Йосиповичу! У вас є талант. Пишіть. Занотуйте свої неймовірні спогади, опублікуйте їх. Зробіть це для своїх дітей, онуків і правнуків. Зробіть це для всіх нас».

Також ознайомтесь з іншими цікавими публікаціями та історичними дослідженнями п. Юрія Джуранюка на сайтах «Гуцулія», «Лудинє», «ВелоКосів» та «КосівАрт».

Share