Харчові добавки в продуктах

Харчування є однією із найважливіших фізіологічних потреб людини, від якої залежать загальний стан здоров’я і тривалість життя.

В світі є десятки тисяч різних продуктів харчування. Останнім часом з’явилося багато синтетичних продуктів, що виготовлені на основі органічних речовин. До них відносяться і харчові добавки, які додають до продуктів для поліпшення аромату, смаку і кольору, створення необхідної структури та подовження терміну зберігання. Здебільшого — це хімічно оброблені природні або синтетичні речовини.

Купуючи різні продукти в красивих упаковках, ми часто навіть не замислюємося про їх склад. Проте у багатьох випадках ці знання допомогли б уникнути отруєнь або захворювань, викликаних надмірним вмістом барвників, стабілізаторів, емульгаторів та інших хімічних речовин, що містяться в тому або іншому продукті.

Середньостатистичний споживач з’їдає за рік три кілограми хімічних речовин. Це — барвники, емульгатори, ущільнювачі, згущувачі, консерванти, підсилювачі смаку і запаху. Вони є скрізь і завжди. Саме завдяки харчовим добавкам ковбаса набуває приємного рожевого кольору, бісквіти зберігаються місяцями, а йогурти стали «вічно свіжими».

Наявність харчових добавок у продуктах, як правило, мають вказувати на упаковці продукту, етикетці, пляшці, пакеті і т. д., у розділі рецептури. Харчові добавки можуть позначатися як індивідуальна речовина, наприклад — нітрит калію, лецетин, або груповою назвою — консервант, емульгатор і т. д.

У Європейському Союзі розповсюджено позначення харчових добавок у виді індексів «Е» (від слова Еигоре) з три- або чотиризначним номером, що замінює собою назву харчових добавок. До речі, часто під індексом «Е» ховаються і наші «старі знайомі»: наприклад, Е330 — це лимонна кислота, а Е296 — яблучна, Е-160а — каротин, що міститься в томатах, а популярний Е-101 — вітамін В2.

Зазвичай такі домішки нешкідливі, проте є й такі, що становлять небезпеку для здоров’я людини. До заборонених харчових добавок відносяться:

  • Е121 — фарбник червоний цитрусовий;
  • Е123 — фарбник амарант;
  • Е240 — консервант формальдегід;
  • Е130, 142, 152, 172, 173, 221 умовно канцерогенні.

Проте є і безпечні, і навіть корисні Е-добавки. Наприклад, Е163 — барвник антоціан із шкірки винограду, що корисний для нашого зору. Антиоксидант — Е338 та стабілізатор Е450 — безпечні фосфати, що необхідні для наших кісток. А комбінація із Е260, Е334, Е620, Е160а, Е375, Е163, ЕЗЗО, Е363, Е920, Е300 та Е101 міститься у звичайному хрусткому яблуці та є поєднанням оцтової, винної і глутамінової кислот, каротину, цистину, вітаміну С та вітаміну В.

Тому потрібно дивитися на те, що купуємо.

Поради щодо вибору харчових продуктів.

  • Вивчайте етикетки продуктів і намагайтеся вибирати ті, що містять мінімальну кількість різних «Е».
  • Не купуйте незнайомі продукти, особливо якщо їх склад багатий на не зовсім зрозумілі вам добавки.
  • Уникайте товарів, що містять замінники цукру, підсилювачі аромату, загусники, консерванти та барвники.
  • Віддавайте перевагу натуральним, свіжим продуктам.
  • Уникайте товарів із довгим терміном придатності — це свідчення того, що там можуть бути шкідливі для організму консерванти.

Матеріал підготувала викладачка кафедри медичної та фармацевтичної хімії Буковинського державного медичного університету Юліана Лукань.

Share