Анатолій Миколайович Калитка — митець рідного краю

У Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відкрито персональну виставку провідного художника-живописця Гуцульщини, члена Національної спілки художників України Анатолія Миколайовича Калитки.

В даний час Анатолій Миколайович очолює відділ академічних дисциплін, працює на посаді старшого викладача кафедри образотворчого мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

Особливістю кожного вищого навчального закладу є наукова діяльність викладачів, а для мистецького навчального закладу поряд з науковою — і творча активність. Однією з форм підвищення професійного рівня є проходження стажування.

Восени минулого року Анатолій Калитко був учасником III Міжнародного симпозіуму живопису і графіки, що проходив на базі будинку творчості імені художника К.Коровіна у м. Гурзуфі. Це своєрідне стажування і водночас творче спілкування художників з різних країн.

Як звіт за період стажування, організована нинішня персональна виставка творів косівського живописця.

А.Калитко відомий як майстер пейзажу і натюрморту, як добрий портретист. Карпатські краєвиди, багатоваріантні композиції квітів — лейтмотив творчості художника. Він створив чималу живописну галерею талановитих людей нашого краю. З нових робіт портретного жанру в експозиції виставки можна побачити «Портрет Марії Влад» (2008).

Особливістю нинішньої персональної виставки талановитого художника є представлення п’ятнадцяти кримських пейзажів та етюдів, що виконані в техніці олійного живопису. Міняються мотиви і сюжети, а почерк майстра залишається незмінним. З властивою для художника вправністю прописані «Гурзуф. Причал», «Бахчисарай», «Ведмідь-гора», «Гурзуф. Сонце сідає», «Каміння», «Гурзуф. Вечоріє», «Холодний день». Привертають увагу невеликих розмірів етюди «Балаклава», «Сонце заходить. На морі».

Крім того, чотири творчі роботи А.Калитка, виконані під час пленеру у Гурзуфі, нині знаходяться на пересувній виставці у містах Причорномор’я. Ще у грудні минулого року у м. Миколаєві на відкриття виставки зібралися ЗО учасників Міжнародного симпозіуму, представивши по чотири роботи. Пізніше ця виставка експонувалася у Ялті, а потім — в Одесі.

Доречно згадати, що у доробку художника є також серія робіт, виконаних у далекому Заполяр’ї, серія болгарських етюдів, акварелі Ленінграда і живописні аркуші древнього Львова, а зараз він поповнився кримськими пейзажами.

На відкриття виставки зібралися справжні шанувальники творчості художника. Привітали Анатолія Миколайовича директор Косівського інституту, професор Святослав Мартинюк, заступник голови районної держадміністрації Микола Васкул, заслужений працівник освіти України Катерина Сусак, кандидат мистецтвознавства Олег Слободян, директор Косівського музею Любов Ілюк, студенти інституту, а також найменші учасники — онуки Анатолія Миколайовича.
Нагадаємо, що попередня персональна виставка «Анонс» була організована товариством «Сила духу» у Філадельфії (США), на якій експонувалися 15 робіт А.Калитка (2008).

Навесні цього року Анатолій Калитко був учасником Міжнародної виставки в галереї сучасного мистецтва «Обрій» (м. Хуст Закарпатської області) в рамках програми «Карпатський хребет» проекту «Гуцульщина».

Це переконливо засвідчує, що художник активно і постійно працює творчо. Промовистим живописним звітом стала і нинішня виставка. Як зауважували виступаючі на відкритті, роботи Анатолія Калитка виконані вправною рукою професійного художника і сповнені щирості та доброти автора.

Валентина Молинь, мистецтвознавець
Фото Б. Штундера

Share