Старі хати села Баня-Березів (відео)

Експедиція в село Баня-Березів. Одне з 4-ох поселень між Гуцульщиною та Покуттям, де панщину люди не відробляли.

Зима застала нас зненацька! Вчора ще було так тепло, а сьогодні вже заметіль. Живуть в Бані Березові люди шляхетського роду з Хорватськими прізвищами. Баня — це велика ванна, де випарювали сіль. Як Коломия так і Делятин та Пістинь були дуже розвинутими містами саме завдяки солі. В цьому селі й зараз тече ропа, тобто солона вода.

Великі поклади солі були у Пістині і Косові — соляна баня навіть зображена на гербі міста Косів, а видобуток проходив на місці теперішнього Міського або Банського озера, яке утворилось внаслідок затоплення соляної шахти водами підземної річки.

З Бані-Березова вийшло багато борців за незалежну Україну. Серед них Микола Томащук, сільський солтис, кущовий ОУН — загинув влітку 1942 р. в гестапівській в’язниці в Коломиї; війт Микола Григорчук та його сини Микола, Михайло і Степан всі по-звірячому замордовані енкаведистами восени 1944 р.; Михайло Григорчук, доктор медицини, поручик дивізії «Галичина», загинув у 1944 р. під Бродами; священик Микола Лютий, колишній сотник УСС; його два сини Володимир і Мирослав загинули в 1944 р. під Бродами як солдати дивізії «Галичина».

«Сонячна хата» в селі Баня-Березів. Фото: Old khata project

Офіцерами в УСС, УВО, дивізії «Галичина», УПА були понад 30 баня-березівців. Велику роль у вихованні національної свідомості жителів села відіграла «Січ», організована в 1910 р., та осередок ОУН, створений у 1938 р. (керівники «Холодний», «Мороз», «Орел»). Традиції опору мають початок у XVII ст., коли баня-березівці брали участь в опришківській боротьбі, повстанні С. Височана.

На замітку:

Share