Душпастирські відвідини Косова
17 листопада, Преосвященний владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ, відвідав парафію Святого Василія Великого в м. Косів, де очолив Архиєрейську Божественну Літургію, а також взяв участь у презентації книги о. Ореста Смицнюка, яка відбулася в Косівському Будинку Культури.
Місто Косів славиться не тільки давніми гуцульськими традиціями, а й особливим стилем вишивки та національного вбрання. Ще одним характерним елементом одного із осередків гуцульського краю є відомий музичний інструмент – трембіта.
З хлібом і сіллю та під звуки трембіт – саме у такий спосіб віряни церкви Святого Василія Великого зустріли Архиєрея на подвірʼї свого храму.
Богослужіння очолив Преосвященний владика Петро Голіней у співслужінні: о. Романа Іванюлика, настоятеля храму і протопресвітера Косівського протопресвітеріату, о. Михайла Тимофіїва, о. Ореста Смицнюка, о. Ігорʼя Андрійчука, о. Юрія Корпанюка, о. Андрія Демчука, о. Юрія Калина, о. Олега Корпанюка та диякона Нестора Нагорняка.
У своїй проповіді єпископ сказав: «Ми всі живемо в очікуванні настання перемоги і справедливого миру. Ісус Христос приходить у це життя і дає нам мир. Він перемагає зло тим, що віддає самого себе у руки зла. Але саме зло, побачивши розпʼяття Христа, зрозуміло що воно є переможене. Господь своєю жертвою перемагає її. Тому кожного разу ми звіщаємо вам добру новину про перемогу Ісуса Христа над смертю.
Кожна Божественна Літургія є знаменом перемоги Христа над смертю, а в Його перемозі ми можемо знайти перемогу над власним гріхом, над власною неміччю і над власним відʼєднанням від Бога.
Якими ж важливими і водночас простими є ці речі: мати у своєму серці мир із Господом, а через Його мир здобувати мир із нашими ближніми. Основним завданням християнина є здобувати той мир, який не має корисливого мотиву.
Зараз важко сказати коли саме закінчиться війна і коли ми переможемо. Але варто памʼятати, що навіть з настанням перемоги нам потрібно буде старатися, щоб зберегти мир у своєму серці, у своїй душі, із нашим Богом та ближнім.
Нам багато разів доводилось чути притчу про сіяча. Ми добре розуміємо її значення, адже сам Ісус пояснює, що означає зерно, земля й сівач. Як важливо нам, християнам, бути доброю землею, щоб слово Боже давало через нас рясний плід.
Диявол завжди буде намагатися посіяти між нами розбрат, незгоди і тому подібне. Але ми, у свою чергу, робімо усе для того, щоб жити з Ісусом Христом. Тільки з Богом ми здолаємо всіх супротивників».
Після Служби Божої о. Роман Іванюлик виголосив подячну промову, у якій згадав за будівництво нового храму та підкреслив важливість спільнотної єдності. Слова вдячності священник висловив і владиці Петрові, подякувавши за очолювану ним Архиєрейську Літургію.
Далі відбулася духовно-концертна програма.
Після цього грамотами Преосвященного владики Василія Івасюка, єпарха Коломийського, нагородили тих осіб, котрі доклали чимало зусиль, щоб розвивати духовно-культурний простір громади. Зокрема було нагороджено о. Ореста Смицнюка, який в знак поваги подарував владиці Петрові монографію «Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. 2 том. Косівщина».
Наступною частиною архипастирських відвідин стала презентація книги о. Ореста Смицнюка «Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. 2 том. Косівщина», що відбулася у приміщенні Косівського Будинку Культури.
«Дорогі брати і сестри, хочу сьогодні подякувати о. Оресту за те, що він не дав нам культурно “задрімати”. Він постійно закликав нас трудитися над збереженням сакральної спадщини і сам наполегливо працював, щоб систематизувати інформацію про сакральну спадщину Косівщини та Яремчанщини. Отче, Ваша книга – це приклад невтомної, клопіткої праці. Нехай Господь віддає Вам сторицею, благословить і веде далі, до наступних публікацій» – сказав владика Петро Голіней.
Під час свого виступу о. Орест Смицнюк поділився з присутніми історією про своє покликання та любов до краєзнавства:
«Думаю, що нема такої людини, яка будучи в краях гуцульщини, не захоплювалася б красою цього краю. Моєю метою було показати особливості старовинних ручних оздоблень, які присутні у наших церквах. Згадую сьогодні, світлої памʼяті, владику Миколая Сімкайла, адже саме він дав мені благословення на пошук та систематизацію даних про сакральне мистецтво нашого краю. Тому, бажаю всім памʼятати свою історію та ідентичність».
Пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ
Світлини: бр. Роман Мизюк та бр. Дмитро Нагорняк