Легальна робота: плюси в оплаті праці

В умовах карантину чимало громадян стали розмірковувати щодо можливих переваг офіційного працевлаштування. Адже, уклавши трудовий договір з роботодавцем, працівник має право на отримання лікарняного та допомоги із безробіття, а також — на захист від раптового звільнення.

Державна служба зайнятості завжди мала принципову позицію в цьому питанні, пропонуючи шукачам роботи виключно легальні вакансії. Водночас деякі громадяни впевнені, що їх зарплата при офіційному працевлаштуванні буде нижчою через оплату податків, і, зрештою, вигоди будуть нівельовані. Це не так! Ми хочемо нагадати норми Кодексу законів про працю України, які свідчать про суттєві переваги легальних трудових відносин для працівників.

Назвемо перші п’ять плюсів, які стосуються оплати праці:

1. Право на зарплату в розмірі, який не може бути меншим, ніж це встановлено законом.

Якщо ви працюєте повний робочий час і виконуєте норми праці, то вам не можуть платити менше розміру мінімальної зарплати (ст. 95). На важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров’я працівникам установлюється підвищена оплата праці (ст. 100).

2. Право на збереження заробітку під час відпусток і лікарняних.

Працівники мають право на щорічну відпустку зі збереженням заробітної плати (ст. 74). Щодо лікарняних, то оплата перших 5 днів здійснюється працівнику за рахунок коштів роботодавця, а далі — за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

3. Право на доплату за надурочні й нічні роботи, а також за роботу у вихідні.

За погодинною системою оплати праці роботу в надурочний час оплачують в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106). Робота у,вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, у грошовій формі у подвійному розмірі (ст. 72). Роботу у нічний час оплачують у підвищеному розмірі, встановленому угодами / колективними договорами, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час (ст. 108).

4. Право на оплату в період зупинки чи скорочення діяльності.

Час зупинення (скорочення) діяльності не з вини працівника, зокрема на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки або встановленого працівникові розряду (окладу) (ст. 113).

5. Право на стягнення коштів за період затримки розрахунку або видачі трудової книжки у день звільнення.

У випадку невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові коштів, підприємство має виплатити йому середній заробіток за весь період затримки по день фактичного розрахунку (ст. 117). У випадку затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця, працівникові виплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (ст. 235).

Тож, цінуйте свою працю — працюйте легально!

Відділ інформаційної роботи обласного центру зайнятості.

Share