Повернуто твори декоративно-ужиткового мистецтва з Румунії

11 жовтня 2008 р. управління культури облдержадміністрації та краєзнавчий музей повернули з Румунії виставку предметів декоративно-ужиткового мистецтва.

Дана виставка складається з 223 експонатів — 184 виробів з кераміки та 39 предметів ткацтва. Експонати виставки належать до Державної частини Музейного фонду України.

Виставка складається з ваз, тарілок, горнят, кахлей для печей, медальйонів, трисвічників, скульптур. Авторами робіт є майстри М.Угринюк, Ю.Іллюк, П.Кошак, М.Рощиб’юк, В.Швець, В.Аронець, Г.Колос, О.Голоневський, І.Козак, В.Івасюк, Я.Зарицький, М.Рйопка та ін. Твори декоративно-ужиткового мистецтва були виготовлені в 1959 – 1983 рр. Дуже цікавими є ткацькі вироби: верети, скатертини, ліжники, килими гуцульські, рушники домоткані, обруси, подушки — з Коломийщини, Тлумаччини, Городенківщини та Косівщини.

Виставка була вивезена до Румунії в квітні 1991 р. в рамках співпраці між Івано-Франківською областю та Марамурешським повітом Румунії. З 1991 р. до 2005 р. виставка експонувалася в етнографічному музеї м. Бая-Маре, а в 2005 – 2008 р. — в історичному музеї Сату-Маре.

На жаль, впродовж 14 років перебування виставки за кордоном не було докладено необхідних зусиль для її повернення на Прикарпаття, і тільки тепер це стало можливим. Ситуація з неповерненням експонатів стала приводом для необ’єктивної критики з боку багатьох недоброзичливців.

Повернення виставки в Україну було можливим завдяки зусиллям заступника Міністра туризму і культури України М. Яковини, начальника Державної Служби з питань контролю за переміщенням культурних цінностей України Ю.Савчука, начальника управління культури облдержадміністрації В.Федорака, начальника відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи А. Давидюка, директора краєзнавчого музею Я. Штиркала.

Після розмитнення предметів виставки всі зацікавлені зможуть побачити ці чудові твори в Івано-Франківському краєзнавчому музеї.

Управління культури ОДА

Share