Косівські майстри на прохання військових виготовили ніж Довбуша за мотивами однойменного фільму.
Про це кореспонденту Укрінформу розповів майстер з Косова Ігор Лозинський.
«Це не копія. Я відштовхувався від того, що було у фільмі «Довбуш». Робота виконана на замовлення військових, які мають пошану до театру і до професійної діяльності актора, який зіграв одну з головних ролей у фільмі. На меті я ставив подібність і вигляд старовинної речі. Для цього використовував спеціальні технології, є ефекти подряпин, потертості та інші. Ззовні ця річ нагадує ніж з фільму «Довбуш», але має свої цікавинки».
Він зізнається, що над таким замовленням працював близько місяця. Зброю Довбуша створив зі сталі. У фільмі «Довбуш», каже Ігор Лозинський, йдеться про те, що на лезі ножа були викарбувані імена тих, кого Іван Довбуш ним убив. Майстер теж повторив це в роботі, але підійшов до завдання творчо.
«Після кожного імені там є хрестик, наче за упокій вбитого. Моя ідея була в тому, що я вставив ім’я Путіна до них і хрестик біля цього імені. Також, вставив знак «руского воєнного корабля». А в орнаменті, яким майстер прикрасив свій виріб, йому вдалося приховати два тризуби.
«Там, де закінчується ручка ножа, на початку тіла клинка, є мельхіорові накладки з орнаментом. Там приховані тризуби. З однієї сторони тризуб є на фоні між орнаментом, а з іншої – на орнаменті. Він ледь помітний», — говорить Ігор Лозинський.
Чохол для ножа Довбуша – робота завідувача навчальною лабораторією кафедри «Дизайн» Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ Юрія Пороха. «…репліка виконана на базі однойменного фільму, шкіра ВРХ 3мм, формування, жирування, оздоблення металом, латунь, карбування, паяння, темніння», — зазначив Юрій Порох.
Він зауважив, що це замовлення теж виконував на прохання військових. Для цього користувався зображеннями з фільму «Довбуш». Цей виріб військові замовили на подарунок актору Олексію Гнатковському, який виконав у фільмі роль Івана Довбуша.
На замітку: «Довбуш» — український історичний фільм режисера Олеся Саніна, в основі сюжету якого — життя найвідомішого з опришківських ватажків у Карпатах Олекси Довбуша. Стрічка є одним із найдорожчих українських фільмів — бюджет 120 млн грн (державна частка — 65 млн грн). Події фільму відбуваються в Карпатах на початку 18 століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками.
Фото: Юрий Порох/Фейсбук
Джерело: Укрінформ