Земляки вшанували земляка

13 липня 2024 року виповниться 150 років від дня народження відомого українського письменника Марка Черемшини — уродженця села Кобаків Косівського району.

З нагоди цієї дати, за сприяння Івано-Франківської обласної програми книговидання, вперше побачило світ окреме зібрання творів Марка Черемшини «Райска птиця», до якого увійшов і заборонений у радянський час доробок автора. До видання долучилася родина Василя Стефаника, яка передала науковцям архівні матеріали.

На обкладинці книги відтворено авторську роботу керамістки зі Старого Косова Надії Вербівської — з роду Павлини Цвілик. Зображення обрали невипадково, адже Марко Черемшина писав у автобіографії: якби йому дозволили перетворитись на птаха, то він обрав би жайворонка. Зі слів Іванни Стеф’юк, після смерті письменника саме цей птах залетів до його будинку.

Книга побачила світ у видавництві «Дискурсус», співзасновником якого є уродженець села Брустурів Василь Карп’юк. До речі, в усіх документах юридичною адресою цього видавництва зазначене саме село Брустури, для Василя Карп’юка це було принципово і важливо.

Збірка «Райска птиця» — найповніше на сьогодні видання літературної спадщини Марка Черемшини, — стверджує видавництво «Дискурсус». — Тут містяться художні твори, літературно-критичні виступи, присвяти, мемуари, художні переклади та листи українського класика.

У текстах збережено мовостиль Марка Черемшини, вони подаються за прижиттєвими для письменника першодруками, звіреними з автографами. У кінці книжки вміщено примітки до кожного твору і словник малозрозумілих слів.

Дослідники творчості Марка Черемшини відзначають наближеність його художніх текстів до такого специфічного, але дуже глибокого й емоційно наповненого фольклорного жанру, як голосіння.

Тож завдяки чуттєвості та яскравості зображених картин життя вони не залишають байдужим жодного читача, проникаючи в саме серце і викликаючи незабутні враження. А мемуари, присвяти, виступи, листи письменника допомагають краще пізнати його характер і світогляд, знайомлячи читача з Марком Черемшиною не лише як із талановитим літератором, а й як багатогранною, енергійною людиною та щирим, відданим другом», — зазначає видавництво «Дискурсус».

Упорядкувала книгу Іванна Стеф’юк — землячка Марка Черемшини, колишня кобаківчанка, письменниця, авторка дисертації про його творчість, кандидатка філологічних наук, докторка філософії у галузі філології, яка нещодавно представила нове видання у Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського, що в Коломиї.

«Гуцульський край», №1, 5.01.2024 р.

Share