Зими без ожеледиці не буває

Статистика засвідчує, що саме взимку збільшуються випадки травматизму серед людей (особливо — немолодого віку), зростає кількість транспортних пригод. Отож, вирішив поцікавитися, чи готова до роботи взимку комунальна служба міста, а точніше — Косівської територіальної громади. Про це запитую директора міського комунального підприємства (МКП) «Косів» Василя Пророчука.

— З настанням холодів і снігопадів комунальна служба переходить на особливий режим роботи: зимове утримання доріг, посипання протиожеледними матеріалами вулиць, пішохідних тротуарів. Працівники МКП, відповідальні за цю ділянку роботи, працюють і в снігопади, і в морози, і за будь-якої погоди, — розповідає Василь Петрович. — Якщо говорити відверто, далеко не кожен захоче піти на таку роботу, яка ще й починається о сьомій годині ранку. Бо поки ще місто спить, треба дороги від снігу прогорнути, при ожеледиці — тротуари піском посипати, щоб безпечно було ними ходити.

За словами директора, у сфері благоустрою міста зайнято 12 працівників підприємства. По одному комунальному робітникові є майже в кожному населеному пункті Косівської територіальної громади.

Співрозмовник зазначає, що в межах міста зона відповідальності комунальників — від каплички, що над Гуком, аж до кутського моста, а від кутського моста — до люльчукового перехрестя. І, звісно, центральна частина міста з вулицями Незалежності, Небесної сотні, Шевченка, Бандери, а також — вул. Над Гуком, Франка, Хмельницького, Ірчана. Найбільш проблемними ділянками взимку стають підйоми, зокрема на вулицях Павлика, Середній, Лісній.

Цьогорічний грудень видався для нас кліматично м’яким і малосніжним. Йдучи на роботу, спостерігаю, як комунальники працюють в ручному режимі, тобто з допомогою тачки, лопати й мітли. Це основний реманент, яким послуговуються у своїй роботі.

Василь Петрович зізнається, що за такої сприятливої погоди комунальникам вдається заощадити пальне й ефективно використовувати підсипний матеріал, за придбання якого треба заплатити сім тисяч гривень за одну тонну.

Щоб вийшло дешевше, на підприємстві підрахували, що вигідніше закуповувати пісок і сіль окремо та самим виготовляти суміш.

Директор МКП «Косів» Василь Пророчук каже, що зима комунальників не застала зненацька, бо завчасно подбали про ремонт техніки. На колеса поставили навіть ті транспортні засоби, які були на «приколі», і ті, що вважалися безнадійними.

Зараз мають технічно справних два трактори-прогортачі снігу, піскорозкидач. Відремонтували й асенізаційні автомобілі, успішно пройшли техогляд. Ну а потужний грейдер — то особлива гордість, він заробляє гроші для підприємства: за наймом виконував замовлення з ремонту доріг у Снідавці, Яворові й Річці, Соколівці, Бабині, Городі, Черганівці й Пістині, Смодній, Старому Косові та Вербовці, де протяжність сільських доріг становить 160 кілометрів.

Комунгосп зараз своєчасно забирає сміття в Косові та в селах, що входять до міської територіальної громади. А ще потрохи купує нову техніку і це, звичайно, хоч невеличкий, але позитивний здвиг у роботі.

Сьогодні без комунальної служби й справді не може обійтися ні місто, ні село. Вивезти сміття, підмести в місцях відпочинку, розчистити від снігу вулиці… Всі ці обов’язки лягають на плечі комунальників, які за свою нелегку працю рідко від кого чують добре слово.

Ігор Сусак.
«Гуцульський край», №51, 22.12.2023 р.

Share