Небезпечна мануальна терапія

У квітні 2018 року в Чернігові одна жінка пішла на масаж, під час якого їй травмували хребет і пошкодили спинний мозок.

Це спричинило набряк головного мозку, внаслідок чого жінка померла в лікарні на сьому добу після масажу. У січні 2023 року масажистку визнали винною у вбивстві через необережність. Її засудили до двох років позбавлення волі. Комісійна судово-медична експертиза встановила прямий причинно-наслідковий зв’язок між спричиненим ушкодженням і настанням смерті.

Чим масаж може нашкодити

Є багато видів масажу: лікувальний, спортивний, сегментарно-рефлекторний, гігієнічний, профілактичний (превентивний), самомасаж, косметичний, реабілітаційний, дитячий, апаратний тощо.

Поговоримо про різницю між масажем і мануальною терапією. Масажист працює з м’якими тканинами, мануальний терапевт — з суглобами і впливає на кісткові сполучення.

Масаж — це робота з м’якими тканинами. Якщо його правильно робити, то важко нашкодити. Але дуже часто масажисти виходять за рамки саме масажу, намагаючись додати певні процедури, які не є масажем. І це вже небезпечно. Це непрофесіоналізм, коли людина намагається робити те, на що вона не має права.

Що означає вийти за рамки

Масажист повинен працювати з м’якими тканинами, а не з суглобами. Часто думають: якщо це лікувальний масаж, то в спині має щось хрустіти. Це не так! Іноді, при виконанні розминальних рухів, відчувається легке хрустіння, особливо в районі грудної клітки. І все!

Масаж використовують як для реабілітації (тобто в медичних і реабілітаційних закладах), так і в салонах краси, фітиес-клубах тощо. Це два основні напрямки, які дещо відрізняються.

Перший — лікування та реабілітація, другий — оздоровчий напрямок: СПА-послуги або естетичний масаж. І в одному, й у другому випадку — це можуть бути різні майстри, з різною освітою.

Мануальна терапія — це не масаж, це маніпуляції, які призводять до певного зміщення кісток. Наприклад, коли роблять нахили голови і відбувається хруст. Ось це і виходить за рамки масажу. І це вже надзвичайно небезпечна процедура для здоров’я і життя. Особливо в руках «недоуча», який думає, що він щось вміє.

Ми не рекомендуємо захоплюватися такою терапією. її має проводити тільки підготовлений майстер. Після непрофесійної мануальної терапії можна спостерігати чисельні травми, ускладнення і порушення функцій нервових стовбурів. Якщо пошкоджуються нервові закінчення, то відбувається втрата функції. Найпростіша — терпнуть, німіють кінцівки. Потім з’являється порушення рухів.

У масажистів, які працюють в сфері реабілітації, повинна бути, як мінімум, середня медична освіта та курси спеціалізації або це повинен бути бакалавр з фізичної терапії.

Якщо ж це майстер, який працює в сфері СПА-послуг, естетичного масажу, то це може бути людина без спеціальної освіти, але після спеціальних курсів. Але щодо спеціальних курсів постає питання: хто на них має викладати? Часто записуються на курси і питають: скільки занять, але майже не запитують, хто викладач. Обов’язково, треба питати, бо ця людина повинна мати медичну освіту, досвід роботи в медичних установах, щоб вона могла навчити масажу.

Яким має бути правильний масаж

У нашому організмі є такий симптом, як біль. Він завжди свідчить про те, що щось не так. Під час масажу не повинно бути нестерпного болю, коли людина лежить і терпить.

Масаж — це не болюча процедура. Навіть реабілітаційний, хоча в дуже окремих випадках — буває, проте, — це винятки. Біль — це не корисно, це ілюзія якості. Болю, синців або чогось на кшталт кропивниці також не має бути.

Є види масажу, коли є і поплескування, і пощіпування, використовуються доволі сильні вібраційні тонізуючі прийоми. Але й вони мають бути достатньо приємними. Печіння під час виконання прийомів свідчить про те, що є надлишок тертя по шкірі. Це неправильно. Масаж — це не тертя по шкірі. Коли у людини виникає відчуття, що на шкірі щось горить — це ненормально.

Тому — увага!

Завжди задавайте запитання майстру. І слухайте уважно відповідь. Відповідь має бути чітка, зрозуміла для клієнта. Професіонал завжди може й на пальцях пояснити, що і для чого він робить.

Є поняття «трошки боляче», це, — коли боляче, але приємно. Коли м’язи розслаблюються, людина може відчувати легкі больові відчуття, але, якщо це біль, який вона починає терпіти — вона обов’язково має повідомити про це майстрові. Не треба соромитися казати, що вам боляче. Тоді масажист буде виконувати інакше. Але коли масажист, наприклад, розказує, що якщо боляче, то треба терпіти, адже то напружені м’язи, це — непрофесійно.

Коли людина відчуває себе тістом, яке замішують, або відбивною, то це також має насторожити, цього не має бути.

Про що повинен запитати майстер масажу в клієнта?

Найперше, треба встановити причину, чому людина прийшла на масаж чого вона хоче досягти завдяки масажу (щось вилікувати чи просто розслабитися), щоб масажист міг досягти цілі, яку людина ставить перед ним.

По-друге, повинна бути «Карта клієнта», де заздалегідь прописаний певний перелік питань щодо стану здоров’я, захворювань, імплантів, перенесених операцій тощо. Масажист ознайомлюється з нею і потім може ставити якісь уточнювальні запитання щодо специфіки того чи іншого виду масажу (буває, що треба ще консультуватися з лікарем).

Якщо майстер вас ні про що не запитує, то це має слугувати для вас сигналом, який повинен змусити замислитися, до кого ви прийшли.

Окрім цього, завжди треба спитати, чи турбує щось людину на цей момент, чи є якісь десь больові відчуття. Якщо є, якщо не зрозуміло, чому вони є, то це вже не функція масажиста (тим більше, якщо в нього немає спеціальної освіти), з’ясовувати і, більше того, встановлювати діагноз. Це вже привід звернутися до лікаря.

Якщо є в людини сумніви, то, в принципі, вона може розвернутися і піти від масажиста або звернутися до свого сімейного лікаря і проконсультуватися з ним, чи варто взагалі робити реабілітаційний або естетичний масаж.

Всеукраїнська спілка парамедиків.
«Гуцульський край», №47, 24.11.2023 р.

Share