Текучанець Тарас Лесюк — дворазовий чемпіон світу

Вже вдруге Тарас піднімається на першу сходинку чемпіонатів світу з літнього біатлону.

Перше золото здобув 2017 року у складі збірної України на змаганнях, , що проходили в Росії. Тоді наш земляк переміг у гонці на дистанції 12,5 км.

Цього року спортсмен взяв участь у 28-му чемпіонаті світу з літнього біатлону, який проводили у словацькому містечку Брезно-Осрблі 24–27 серпня.

Наш Тарас жодного разу не промахнувся під час стрільби і пробіг 15-кілометрову дистанцію з найкращим результатом — 32 хв. 34,3 сек.

«27-річний український біатлоніст виявився єдиним з учасників мас-старту, кому вдалося закрити (уразити) всі 20 мішеней. На заключне коло він пішов у гордій самотності, й перемоги вже не віддав. 8,6 секунди програв Лесюку срібний призер Дмітрій Шамаєш з Румунії, 16,7 — Вітаутас Строля з Литви, які зробили два й три промахи на стрільбі відповідно», — повідомляє Федерація біатлону України.

Серед дорослих спортсменів та юніорів на чемпіонаті у Словаччині розіграли 12 комплектів медалей з таких біатлонних дисциплін: суперспринт, спринт, гонка переслідування, мас-старт. Загалом у змаганнях взяли участь 246 спортсменів (108 жінок і 138 чоловіків) з 24-х країн світу.

Тарас Лесюк народився 21 серпня 1996 року у селі Текучі Косівського району. Живе у Чернігові.

Почав займатися біатлоном у 2010 році. Перший тренер Тараса — його односелець, текучанець, майстер спорту міжнародного класу з лижних перегонів, бронзовий призер всесвітніх зимових універсіад в Іспанії (1995) та Кореї (1997) — Микола Іванович Попович.

У 2017 році Тарас завоював бронзову медаль на етапі юніорського Кубка ІВІ) в Поклюці (Словенія), у змішаній естафеті.

2017 року брав участь у чемпіонаті світу з літнього біатлону серед юніорів, що проходив у Росії. Тарас Лесюк виступав у складі збірної України у перегонах на дистанції 12,5 км. Виборов золото і здобув звання чемпіона світу. За підсумками того чемпіонату Україна завоювала чотири нагороди: 1 золото, 2 срібла і 1 бронзу, що дозволило нашій команді зайняти друге місце в неофіційному загальнокомандному заліку.

З 2018 року Тарас Лесюк входить до складу основної чоловічої збірної України.

У сезоні 2018/19 дебютував на Кубку світу, і вже в другій гонці зумів набрати перші кубкові очки. На етапі в канадському Кенморі Лесюк зайняв 32-ге місце в експериментальній короткій індивідуальній гонці. Завершив сезон 2018/19 Кубка світу на 93-му місці в загальному заліку. Точність стрільби становила 78,6%.

25 березня 2021 року в «Буковелі» проходив чемпіонат України з біатпону. Тарас Лесюк змагався у спринтерських перегонах і виборов золоту медаль.

12 січня 2023 року Тарас Лесюк став 29-м в індивідуальній гонці на п’ятому етапі Кубка світу з біатлону в Рупольдингу (Баварія, Німеччина).

У березні 2023 року спортсмен став чемпіоном України з біатпону в короткій індивідуальній гонці серед чоповіків. Змагання проводипи у «Буковелі».

 

Цікаві факти

Біатлон — зимовий вид спорту; двоборство, що поєднує пижні перегони і стріпьбу лежачи та стоячи на кіпькох вогневих рубежах з дрібнокаліберної гвинтівки.

Літній біатлон поєднує у собі біг по трасі або катання на роликових лижах і стрільбу з гвинтівки.

Мас-старт входить до біатлонної програми з 1997 року. Всі учасники гонки стартують одночасно та змагаються в «режимі реального часу», тобто боротьба на дистанції повністю відповідає реапьному положенню спортсменів. Перегони з масовим стартом проводять не так вже й часто — на трьох-чотирьох етапах Кубка світу, а також — на чемпіонатах світу.

Дистанція становить 15 км для чоловіків та 12,5 км — для жінок. Мас-старт нараховує п’ять кіл і чотири вогневих рубежі: спершу спортсмени двічі стріляють лежачи, а потім двічі — стоячи. Допустивши промах, біатлоніст відправляється на штрафне коло довжиною 150 метрів. Зазвичай перегони з масовим стартом тривають до 40 хвилин.

Масстарт — особливий вид програми, в якому беруть участь тільки елітні спортсмени: право стартувати отримують 25 лідерів загального заліку, а також п’ятеро спортсменів, які найкраще виступили на конкретному етапі.

Біатлон виник у Скандинавії як змагання з лижних перегонів зі стрільбою. Вперше їх провели в Норвегії у 1767 році. Період активного розвитку біатпону припадає на 1920–30-ті роки XX стопіття. Ці перегони увійшли до програми перших зимових Олімпійських ігор в Шамоні, що відбулися у 1924 році. У такому вигляді біатлон «дожив» до 1948 року. Проте у зв’язку з антивоєнними настроями в суспіпьстві, копи пюдство вирішипо «дати миру шанс», такі змагання визнали дуже мілітаристськими. Біатпон скасувапи.

Лише у 1958 році мода на нього повернупася. З цього року проводять чемпіонати світу та Європи з біатпону. Біатлон — опімпійський вид спорту.

Види змагань

На сьогоднішній день у біатлоні є 6 видів змагань. Спринт (дпя жінок — 7,5 км, дпя чоловіків — 10 км), гонка переспідування (дпя жінок — 10 км, дпя чоловіків — 12,5 км), мас-старт (дпя жінок — 12,5 км, дпя чоловіків — 15 км), класична індивідуальна гонка (для жінок — 15 км, дпя чоповіків — 20 км). А також два види командних змагань: естафета (для жінок — 4×6 км, для чоловіків — 4×7,5 км) і змішана естафета, в якій жінки на кожному етапі пробігають 6 км, а чоловіки — 7,5 км.

Правила

Мішені на вогневих рубежах розміщені на віддалі 50 м. Діаметр мішені для стрільби з положення лежачи дорівнює 45 мм, для стрільби з положення стоячи — 115 мм.

За кожну незакриту (неуражену) мішень біатлоніст повинен додатково пробігти штрафне коло (150 м), а в індивідуальній гонці за кожну незакриту мішень до часу спортсмена додають одну штрафну хвилину. В естафетних гонках у спортсмена є три запасних патрони. Якщо не вдається закрити мішені за допомогою них, то за кожну мішень нараховують штрафне коло.

Стрільбу в біатлоні починають завжди з положення лежачи, потім — стрільба з положення стоячи. У спринті й естафетах тільки два вогневі рубежі, а в гонці переслідування, мас-старті й індивідуальній гонці — чотири.

Як правило, в спринті й індивідуальній гонці спортсмени виходять на старт через кожні 30 секунд. Під час естафети або мас-старту — стартують одночасно. В гонці переслідування спортсмени стартують з інтервалом, що дорівнює різниці між ними на фініші спринту, який проводили напередодні.

Підготувала Аліса Мудрицька.
«Гуцульський край», №36, 8.09.2023 р.

Share