Як запобігти «гойдалкам» із тиском

Саме перепади тиску (а не падіння тиску, як багато з нас думають) ми погано переносимо.

Які скарги найчастіше озвучують на прийомі у кардіолога? Підвищений тиск? Ні, я би дала цій проблемі друге місце.

А на перше заслуговують, на мій погляд, перепади тиску. Часто люди, самі того не розуміючи, заганяють себе у своєрідні «гойдалки» тиску: то вгору, то вниз. Як це відбувається? Давайте з’ясуємо.

Для початку, запам’ятаймо, що коливання тиску та пульсу — цілком нормальне явище. Тиск і пульс змінюються у нас практично кожної хвилини, залежно від того, що ми робимо, думаємо, говоримо, відчуваємо у цей момент. Тиск змінюється щодня — залежно від атмосферного тиску.

Він може, наприклад, знижуватись, якщо ми поїли та відпочиваємо, слухаємо приємну музику, гуляємо на природі. Або підвищуватись, якщо ми переживаємо стрес, займаємося спортом, запізнюємося чи нас викликали раптово до начальника, і це не обіцяє нічого доброго.

Такі зміни надзвичайно корисні, бо допомагають прилаштуватись до процесів у нашому тіл і, що відбуваються прямо зараз. Але в гіпертоніків такі підвищення тиску мають надмірний характер, саме тому лікарі рекомендують їм щоденний прийом антигіпертензивних препаратів. У гіпертоніка тиск може підвищитись від багатьох причин: стрес, фізичне навантаження, кава, неприємні думки, атмосферний перепад, магнітна буря…

Правильно підібрані анти-гіпертензивні препарати за умови їх регулярного, щоденного (а не лише при підвищеннях) прийому будуть обмежувати надлишкове підвищення артеріального тиску в різних ситуаціях, зберігаючи судини неушкодженими, охороняючи від інфарктів та інсультів.

Величезне значення для артеріального тиску має рівень атмосферного. Наш організм вміє пристосовуватись до його перепадів. Якщо атмосферний підвищується, то й артеріальний — теж, щоб зберегти наші судини. Те саме відбувається зі зниженням атмосферного та артеріального тиску. Якби природа не подарувала нам такий захисний механізм — під час різкого перепаду погоди наші судини могли би просто розірватися.

Але і тут гіпертоніки реагують надмірно. Звичайна переміна погоди може спричинити у них значний стрибок тиску. А гіпотоніки можуть, навпаки, ще більше знизити свій тиск, що, в принципі, безпечно, але дуже неприємно для них.

Сподіваюсь, тепер всі зрозуміли, що коливання артеріального тиску мають захисний характер і є нормою, але у гіпертоніків потребують корекції.

Тепер запам’ятаймо, що наші судини реагують особливо болісно саме на різкі перепади тиску та на незвичні цифри тиску, до яких не пристосувалися. Саме тому на початку лікування пацієнт може відчувати погіршення стану — ліки починають діяти, тиск стає незвичним, можуть виникати слабкість, головокружіння, бракувати сил та енергії тощо. Але це не означає, що тиск «не підходить» пацієнту або тиск «поганий». Це означає, що він не звичний для нього.

Лікар обов’язково має попередити вас, що таке можливо, але минеться протягом 2–3 тижнів. Саме стільки часу потрібно судинам, щоб «перепрограмуватись» на новий тиск. Через деякий час судини адаптуються, і ви будете себе прекрасно почувати при новому, нормальному тиску. Саме тому і не можна різко знижувати тиск при лікуванні гіпертонічного кризу. Не більше, ніж на 40 мм рт ст, а потім треба почекати.

Все це відбувається тому, що саме перепади тиску є неприємними та небезпечними. Перепади «зводять з розуму» наші судини, призводять як до тимчасового погіршення самопочуття (головний біль, головокружіння тощо), так і до хронічних порушень, які вже можуть турбувати при будь-якому тиску (шум у вухах, наприклад). Тоді пацієнти ходять від одного спеціаліста до іншого — від кардіолога до невролога, від невролога до ЛОРа, але поліпшення немає.

Що далі? Треба усвідомити, що періодичне зниження тиску навіть у найбільших гіпертоніків — це нормально (ми живемо в атмосфері). Це не страшно, це безпечно. Але величезне значення має те, з якого тиску відбувається зниження.

Якщо у вас тиск при переміні погоди знизився з 120/70 на 90/60 — це одна справа, ви можете цього і не помітити. А якщо з 150/90, то вже можете не встати з ліжка через головний біль чи слабкість. Отже, якщо ви підтримуєте свій тиск у нормі, то такі перепади пройдуть непомітно. А якщо не лікуєте гіпертонію щодня, то будете погано почуватись при кожній зміні погоди чи магнітній бурі.

Тепер давайте розбиратись, звідки беруться «гойдалки» тиску. Є гіпертоніки, які лікуються таким чином. Вони міряють тиск і вирішують, яку дозу препарату прийняти. Вони можуть не пити таблетку, якщо тиск низький (а ми пам’ятаємо, що це може бути при зниженні атмосферного тиску) або прийняти половинку. Але ми розуміємо, що через деякий час атмосферний тиск підвищиться, а діюча речовина виведеться, і буде гіпертонічний криз. Що зробить тоді пацієнт? Правильно, вип’є жменю ліків, щоб знизити. На завтра тиск знову низький. Гойдалка вгору — гойдалка вниз.

Чому гіпертоніки так чинять? Тому, що лікар при призначенні лікування не пояснив їм важливу річ.

Антигіпертензивні препарати не знижують тиск, а попереджають його підвищення. Тому, навіть якщо тиск невисокий або нормальний, треба випити свою дозу препарату і не боятись. Інакше гойдалки ніколи не спиняться, а стан буде щоразу гірший. Не забувайте, що цільові цифри тиску — нижчі, ніж 130/80, незалежно від віку. Якщо ж ви довго ходили з високим тиском, то не забувайте дати судинам час звикнути та спробуйте із своїм лікарем поступово, в декілька етапів, нормалізувати тиск (один етап 3–4 тижні).

Анна Солощенко, кардіолог.

Магнітні бурі у вересні

За повідомленням Центру прогнозування космічної погоди, у вересні 2023 відбуватимуться:

  • 6 вересня — сильна магнітна буря;
  • 7–10 вересня — тривала помірна магнітна буря;
  • 26–28 вересня — дуже сильна магнітна буря;
  • 30 вересня — помірна магнітна буря.

Їх може відчути кожна людина. Особливо обережними в цей період мають бути метеочутливі люди. Найчастіше під час магнітних бур спостерігають наступні симптоми: пригнічений настрій і дратівливість, підвищення чи зниження артеріального тиску, порушення сну, біль у суглобах, апатія або тривога, головний біль і запаморочення, загострення хронічних захворювань.

«Гуцульський край», №35, 10.09.2023 року

Share