Обережно: Лептоспіроз

У Косівському районі, в селі Городі, зареєстровано небезпечне захворювання — лептоспіроз. Занедужала жінка. Спершу вона потрапила на лікування у Косівську ЦРЛ.

Оскільки її стан погіршувався, хвору скерували в Івано-Франківську обласну інфекційну лікарню, де встановили діагноз «лептоспіроз» і лабораторно його підтвердили.

Слід пам’ятати, що лептоспіроз — це особливо небезпечне інфекційне захворювання, що переважно уражує нирки та печінку. Хворіють як люди, так і тварини. У тварин це захворювання може проходити без клінічних проявів, а для людей, в більшості випадків, закінчується смертю, особливо при пізньому зверненні за медичною допомогою.

Основним джерелом лептоспір у природі є мишовидні гризуни (щури, миші), від яких заражаються люди і свійські тварини. Для людини додатковим (крім гризунів) джерелом збудника хвороби є свині, велика рогата худоба, собаки та інші дикі та домашні тварини, що заразилися від гризунів.

Людина може захворіти на лептоспіроз, купаючись у заражених водоймах, вживаючи сиру воду з них або заражені харчові продукти; на звалищах; під час догляду за хворими тваринами чи розбирання їхніх туш; через недотримання правил особистої гігієни.

З моменту зараження до початку хвороби проходить від 6-ти до 20-ти днів. Хвороба починається раптово: у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38–40°, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо — нижніх кінцівок; біль настільки сильний, що людина не може встати на ноги — це одна з найхарактерніших ознак захворювання.

Якщо вчасно не звернутися до лікаря — виникають тяжкі ускладнення печінки і нирок, що ведуть до смерті, яка може настати вже через 5 днів після початку захворювання (при тяжкому перебігу).

У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання. Пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки у медичному закладі.

Щоб запобігти виникненню лептоспірозу, треба дотримуватися профілактичних рекомендацій:

  • знищувати щурів і мишовидних гризунів у підвалах, садибах, будинках;
  • при догляді за тваринами, як на фермі, так і вдома, необхідно користуватися спеціальним одягом (рукавиці, халат, чоботи);
  • не пити воду з невідомих джерел;
  • не допускати забруднення гризунами харчових продуктів і питної води;
  • дотримуватися правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;
  • не купатися у забруднених водоймах, які не визначені як рекреаційні місця для відпочинку та купання;
  • слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання за наявності на тілі подряпин, ран і при заковтуванні води (лептоспіри можуть проникати в організм людини через слизові оболонки рота, носа, очей і шлунково-кишкового тракту);
  • не допускати випас великої рогатої худоби на берегах водоймищ і не ловити рибу в заборонених місцях;
  • необхідно захищати продуктові склади, комори, житло, інші об’єкти від проникнення всередину гризунів. Харчові відходи слід збирати в герметично закриті ємності.

Галина Юрнюк,
лікарка-епідеміологиня відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) і профілактики інфекційних
захворювань.

«Гуцульський край», №35, 10.09.2023 року

Share